ŞİŞLİ KENT KONSEYİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Okuduğunuz haber
ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINDA 2022 YILI BÜTÇESİ 800 MİLYON TL ONAYLANDI

CHP ŞİŞLİ SEÇİME GİDİYOR

Anasayfa   /    SİYASET    /    ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINDA 2022 YILI BÜTÇESİ 800 MİLYON TL ONAYLANDI

ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINDA 2022 YILI BÜTÇESİ 800 MİLYON TL ONAYLANDI

4-7-14 Ekim 2021 tarihlerinde 3 oturumla gerçekleşen Şişli Belediyesi Meclis Ekim ayı toplantısında AK Parti grubu ile CHP grubu arasında zaman zaman hararetli tartışmalar yaşandı.

SİYASET      30 Ekim 2021 - 00:46     0

ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINDA 2022 YILI BÜTÇESİ 800 MİLYON TL ONAYLANDI

1. Oturum (4 Ekim 2021)

Oturum, Başkan Vekili Çetin Keçeli önderliğinde yoklama alınarak başladı. Daha sonra gündem dışı konuşmalar için sırasıyla söz verildi. CHP Meclis Üyesi Doğan Kılıç, CHP İstanbul İl Başkanlığı adına bir metin okudu. İlgili metinde, kamu görevlilerinin emeklilik ek göstergelerine 3600’e çıkarılacağına dair ifadeler yer aldı. Daha sonra CHP Meclis Üyesi Seval Adalı söz aldı ve yoksulluk sınırının geldiği noktadan bahsetti. Adalı’nın ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Zehra Cemre Özyalçın, ülkedeki göçmen sorununu ve öğrencilerin yurt bulamama sorunundan bahsetti. Ardından bahsedilen sorunlar üzerine konuşmak için AKP Meclis Üyesi Kadir Demez söz aldı. Ülkedeki memurluk anlayışının AKP iktidarında geliştiğini söyleyerek “Artık limon satan öğretmen yok” dedi. Yurtlar konusunda ise eksikliği kabul etmekle beraber, 2018’de dönemin İBB yönetimi tarafından başlatılan 2 yurt projesine şimdiki yönetimin tek bir çivi çakmadığını söyledi. Daha sonra söz alan AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Çakar, meclisin konusunun Şişli olması gerektiğini söyledi. Çakar’ın ardından CHP Meclis Üyesi Hamdi Gülpınar söz alarak ülkedeki tarım sorunundan ve köylünün iş bırakması sorunundan bahsetti. Daha sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Hacer Foggo, 17 Ekim Yoksullukla Mücadele Günü’ne dair bir konuşma yaptı. Ardından AKP Meclis Üyesi Mustafa Arpacı söz alarak CHP sıralarından gelen iddialara yanıt verdi. Arpacı, ülkede yurt sorunu olmadığını, protesto yapan gençlerin “provokatör” olduğunu söyledi. Daha sonra tarım sorunu ile ilgili konuşan Arpacı, ülkeye gelen Afganların ve Suriyeli mültecilerin tarım, hayvancılık, konfeksiyon gibi işlerde çalıştığını ancak Türk gençlerinin iş beğenmediğini söyledi. Daha sonra CHP Meclis Üyesi Hakan Aka söz alarak, 2019’da değişen İBB yönetimi sonrası İBB bünyesinde olan kreş sayısının 0’dan 32’ye, yurt sayısının ise 0’dan 3’e yükseldiğini söyledi ve ülkede yurt sorunu olmadığını iddia etmeyi “ayıp” olarak nitelendirdi. CHP Meclis Üyesi Emin Vahap Şimşek söz aldı. Şimşek, AKP grubunun toplumu takip etmediğini öne sürerek “Ülkede yaşanan her sorunu topluma mal edemezsiniz” dedi.  Daha sonra gündeme dair raporlar okundu ve oturum sona erdi.

2. Oturum (7 Ekim 2021)

Başkan Vekili Çetin Keçeli yönetiminde başlayan oturumda ilk olarak yoklama alındı. Gündeme geçmeden önce CHP Meclis Üyesi Seval Adalı söz aldı. Adalı, AKP meclis üyelerinin sürekli olarak Şişli’de ve İstanbul’da hiçbir şey yapılmadığını iddia ettiklerini söyleyerek bu iddialara bazı görseller ve bilgiler ile yanıt verdi ve AKP meclis üyelerine “Şimdiye kadar Şişli’ye ne yaptınız?” diye sordu. Adalı, Şişli’nin en güzel alanlarının AKP yönetimi tarafından yandaşlara peşkeş çekildiğini söyleyip, Şişli’de bulunan 119.319,40 metrekarelik kamusal alanın AKP’li belediye döneminde 5.7 milyar dolar kar ile satıldığını açıkladı. Daha sonra söz alan AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Çakar, “Eseri olmayanlar, bir şey ortaya koyamayanlar için eleştirmek en kolay yol. Haziran ayında Mecidiyeköy Meydanı ne zaman açılacak diye sormuştum, bugün Ekim ayındayız hala açılmadı. AKP olarak İBB yönetimine tekrar seçilmiş olsaydık Ferikoy, Mecidiyeköy gibi bölgelerde projeler yapacaktık. Her şey hazırdı ama şimdiki yönetim projeleri rafa kaldırmış. Siz yapın beraber açılışına katılalım Şişli kazansın” dedi. AKP Meclis Üyesi Kadir Demez söz alarak Seval Adalı’nın “Şişli’ye ne yaptınız?” sorusuna, “Metroları, hastaneleri kim yaptı?” şeklinde başka bir soruyla yanıt verdi.

Daha sonra Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin söz alarak kürsüye çıktı.

Keskin, AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Çakar’ın geçen ay gerçekleşen toplantıda dalga geçer bir üslupla Komşu Masa projesi ile alay ettiğini söyleyerek, “Eyüp Bey’e bir cevap vermek için söz aldım. Anlıyorum Ak Parti grubunu, sıkıntılı bir döneme girdiler. Ancak önceki gün Adalar İskelesi’nde yaşananlar adalete, hukuka aykırı bir durumdu. 2 bin TL’ye koca iskeleyi kiralayıp, birilerine peşkeş çekemezsiniz. Bu devletin polisi TÜGVA’nın polisi midir?  Geçen ay Komşu Masa ile dalga geçtiniz. Kurduğumuz sistem sayesinde 2019’dan bu yana 969.697 defa 121.520 farklı kişi ile iletişim kurulmuş ve 286.771 istek ve şikayet, Komşu Masa sistemine düşmüş ve birimlerimizce çözülmek üzere değerlendirilmeye alınmıştır. Ben hizmeti davul, zurna eşliğinde yapan bir belediye başkanı değilim arkadaşlar. Mahallelerimizden son derece yüksek bir ilgi var Komşu Masa projesine. Nüfusa oranlı şikayet bildirimi oranında en düşük orana sahip Kaptanpaşa Mahallesi bile %59 oranında. Ayrıca bu 286.771 isteğin geri bildirim olarak memnuniyet oranı %83’tür. Komşu Kart projesi ise henüz bizim istediğimiz sayıya ulaşmış durumda değil. Ancak 27.000 kişi gibi az bir katılımda bile 1956 engelli komşumuzun olduğunu, 1493 bakıma muhtaç komşumuzun olduğunu ve 6752 evcil hayvan beslendiğini öğrendik. Ayrıca Komşu Kart projesi ile beraber 3292 ihtiyaç sahibi komşumuza 1.804.000 TL yardımda bulunduk ve bunu komşularımızın gururunu kırmadan yaptık. Biz insana dokunuyoruz, sizin bunu anlamanız güç. Bir de şu “Ne yaptınız?” sorusuna cevap vermek istiyorum. Tayyip Bey İBB Başkanı olduğu gün ben de ilçe başkanıydım, yani işin içindeydim. Ne yaptığımızı söyleyeyim: Metro projelerini size bıraktık. O dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen olmasaydı 1 metre metro inşaatı kazamazdınız. Son olarak, şunu iyi bilin ki Cumhuriyet Halk Partisi belediyeleri bütün engellemelere rağmen harikalar yaratmaya devam edecek” dedi. Başkan Keskin’in “dalga geçme” ithamına çok sinirlenen AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Çakar, bu ithamı asla kabul etmediğini, kendisinin sadece Mavi Masa projesiyle Komşu Masa projesi arasında bir fark göremediğini söyleyip daha detaylı konuşmak için söz istedi. Ancak bu istek, Meclis Başkan Vekili Çetin Keçeli tarafından kısıtlı süre gerekçesiyle reddedildi.

Hararetli geçen konuşmaların ardından gündeme dair raporların okunması ve oylanmasıyla beraber oturum sona erdi.

3. Oturum (14 Ekim 2021)

14 Ekim 2021 günü gerçekleşen toplantı, 2022 yılı bütçe komisyonu raporunun okunması ile başladı. Daha sonra TDP Meclis Üyesi Bayram Özata, AKP Meclis Üyesi Mehmet Öztürk, CHP Meclis Üyesi Fatoş Hamzalı ve son olarak Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin sırasıyla kürsüye çıkıp konuşmalarını yaptılar.

Özellikle AKP Meclis Üyesi Mehmet Öztürk’ün bütçe konusundaki eleştirileri meclis salonunda infial yarattı.

Şişli Belediyesi’nin borç batağında olduğunu söyleyen Öztürk, “Şişli borç batağında. Yönetim kadrosunun bütçeyi iyi yönetememesinin sonucu olarak Şişli Belediyesi, 1 yıllık bütçesinin %50’sinden fazla oranında borçlanmıştır. Eylül ayına kadar olan gelir-gider cetveline baktığınız zaman net bir şekilde görebiliyorsunuz ki; bu bütçe en iyi ihtimalle %35 açıkla yılı tamamlayacaktır. Bu tabloya baktığımız zaman sayın başkanın söylemlerinin ne kadar havada kaldığını görmüş oluyoruz. Sayın başkanın ağzından düşürmediği şeffaflık anlayışını bütçe konusunda göremiyoruz. “Mal ve Hizmet Alımı” başlığı altında adeta bir kara delik yaratılmış durumda. Bütçe 60 milyon liraysa 55 milyonu mal ve hizmet alımı olarak gösteriliyor. Şişli ilçemizin nüfusu 276 binden 266 bine düşmüş durumda. Maalesef Şişli’yi yönetenler, insanlarımıza rahat bir ortam sağlayamıyorlar. 2022 bütçesi 800 milyon lira olarak belirlenmiş Şişli Belediyesi’nin borcu 1.2 milyar liraya yaklaşıyor. Üstelik gelirler ve değerler açısından en zengin belediye olmasına rağmen bu tablo ortaya çıkmış durumda. 700 bin nüfuslu Ümraniye Belediyesi’nin bütçesi 850 milyon lira. 1 kuruş borçları yok ve gelir bakımından da bizden daha gerideler. Bu da gösteriyor ki sayın başkan Şişli’yi iyi yönetemiyor. Sayın başkanı, seçilmeden önceki seçim kitapçığında yazan “Dürüst, Samimi, Kararlı” sloganına uymaya davet ediyorum.  Sizleri Şişli halkının vicdanına havale ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alarak kürsüye çıkan Başkan Muammer Keskin, hem Mehmet Öztürk’ün söylemlerine yanıt verdi hem de 2022 bütçesiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Keskin, " Sevgili Öztürk’e şunu söylemek isterim ki; o seçim kitapçığında yazan “Dürüst, Samimi, Kararlı” kelimelerinin her birini Şişli halkı bana layık gördü. Ben kendi kendime böyle bir slogan belirlemedim. Biz yönetimi devraldığımızda bu belediye 27 milyon lira faiz ödemesi yapıyordu. Bugün geldiğimiz noktada faiz ödemelerini 8 milyon liralara düşürmüş durumdayız. Gelişimi görmenizi ve hesabınızı doğru yapmanızı rica ediyorum. Nüfus ile ilgili örnek verdi, insanlar Şişli’den kaçıyor dedi arkadaşımız. Çevre ilçelerdeki nüfus değişim oranından haberiniz var mı? Beyoğlu, Kağıthane, Beşiktaş hepsinde nüfus azalma eğilimi gösteriyor. Bu sorunu sadece Şişli ile bağdaştırmak ne kadar doğru? Ülkenin ana iktidarı sizin elinizde arkadaşlar, bu sizin çözmeniz gereken bir sorun. Doların geldiği durum ortada. 10 yıl önce 1 lira, 56 cent değerindeyken bugün 11 cent değerinde. Bizimle rakamlar üzerinden tartışmayın arkadaşlar, kazanamazsınız. Bütçeyi iyi yönetemediğimizi ve şeffaf olmadığımız söylüyor arkadaş. Her ay sunum yapıyorum, şu kadar tahsilat yaptık, şu kadarını giderle karşıladık, şu kadar açık verdik diye. Bunun neresini anlamıyorsunuz? Şişli Belediyesi’nin gelirlerinin nasıl kullanıldığını anlatıyorum her ay. Şeffaflık bu değil midir? Gündüz nüfusu 3-4 milyon olan bir ilçede elbette her şeyi doğru yapıyoruz demiyoruz. Ancak İstanbul’u yönettikleri 25 yıl içinde Şişli’ye tek bir çivi çakmayanların bunları söylemeye hakkı yok. Ümraniye Belediyesi örneği veriyorsunuz. 2.5 yılda Ümraniye Belediyesi, kendi bütçesiyle tek 1 bir çivi çakmamıştır. Bütün bakanlıklar Ümraniye’ye çalışıyor. Allah’tan korkun yahu! 1 metrekare alan bırakmamışsınız, her yere koca koca binalar dikmişsiniz. Hemen belediye binasının karşısında bir inşaat firması bakanlıktan 104 katlık bir yapı dikmek için izin aldı. Haydi yüreğiniz varsa beraber karşı çıkalım! Mal ve hizmet alımına takmışsınız bir de. Bütçenin bir okunma şekli vardır, sizin söylediğiniz kadar mal alsak koyacak yerimiz kalmaz. Borçlar artmış diyorsunuz hiç utanmadan. Ben buraya geldiğimde uçan kuşa borcumuz vardı, personel maaş alamamıştı, ne kadar tedarikçimiz varsa hepsine borcumuz vardı ve hepsi de hesaplarımıza haciz koydurmuştu. Övünerek söylüyorum; kamu borçları dışında hiç kimseye 1 lira borcumuz kalmadı bugün” dedi.

Daha sonra 2022 bütçesine yapılanmasına ve amaçlara yönelik bir sunum gerçekleştiren Keskin, “Sözlerimi sonlandırırken şunu söylemek isterim ki; önümüzdeki dönem Şişli halkının ve Şişli’ye yolu düşen insanların hayatını kolaylaştıracak bir ortam yaratmak dileğiyle hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” dedi.

Toplantı, Meclis 1. Başkan Vekili Çetin Keçeli’nin yönetiminde 2022 yılı bütçe kararnamesinin ve gelir-gider bütçesinin okunup oylanmasıyla sona erdi.

Şişli Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 800 milyon TL olarak belirlendi.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ