Okuduğunuz haber
PROFİLO’NUN RANTI ŞİŞLİ BELEDİYESİNİ SARDI

CHP ŞİŞLİ KONGRESİNDE MUAMMER KESKİN SARIGÜL’E MEYDAN OKUDU!

Anasayfa   /    SİYASET    /    PROFİLO’NUN RANTI ŞİŞLİ BELEDİYESİNİ SARDI

SON DAKİKA ! PROFİLO’NUN RANTI ŞİŞLİ BELEDİYESİNİ SARDI

Türkiye’nin en köklü alışveriş merkezlerinden biri olan Profilo’nun yerine yapılacak olan konut projesi Şişli Belediyesi Meclis gündeminde tartışmalara neden oldu. CHP’li Meclis üyelerinin deyimiyle sermayeye imar rantı sağlanmasına neden olan imar komisyonu raporu AK Parti Grubu ve CHP’li Meclis Üyeleri Seyfi Erbaş ile Emin Vahap Şimşek’in hayır oylarına rağmen Şişli Belediye Meclisinden geçti.

SİYASET      07 Temmuz 2023 - 17:41     0

PROFİLO’NUN RANTI ŞİŞLİ BELEDİYESİNİ SARDI

Ekonomik ömrünü dolduran ve yıkılıp yeniden yapılması planlanan Şişli, Gülbahar Mahallesinde bulunan Profilo AVM binalarını yenilemek isteyen mülk sahibi, bu durumdan karlı çıkmak için Şişli Belediyesi Kent Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanına hazırlattığı parsel bazlı imar değişikliği teklifini, yine aynı kişinin başvurusuyla belediye meclisine getirdi.

Şişli Belediyesi, Temmuz ayı 2. Oturumunda tek gündem maddesi ile düzenlenen toplantıda oy çoğunluğu ile meclisten geçti. Belediye Meclisi aynı yer ile ilgili daha önce aldığı olumsuz kararların tersine, teklifi uygun görerek AK Partili Meclis üyelerinin hayır şerhi ve CHP Meclis üyeleri Emin Vahap Şimşek ile Seyfi Erbaş’ın hayır oyuna rağmen CHP grubu çoğunluğunun evet demesiyle rapor Şişli Belediye Meclisinden geçti.

Şişli, Mecidiyeköy, 2410 Ada, 246 Parselin uygulama imar planı ile ilgili imar komisyon raporu oylandı.

Yapılan oylamada, AK Parti grubu ve CHP grubundan Emin Vahap Şimşek ile Seyfi Erbaş karara red oyu verirken, Sarıgül’ün ekibinin çekimser kaldığı görüldü.

1991 yılında ruhsatlandırılırken üç normal, iki bodrum katı olarak yapı ruhsatıyla ilk yapılaşma gerçekleşmişti.

2003 yılında yapılan 1/5 binlik nazım imar planında üç kat yüksekliği ile T10 lejantta kalmış olan yer 1.25 emsal ile yapılaşmış.

24. 06. 2006 yılında yenilenen 1/1000 uygulama planında yapılan değişiklik ile emsal h kararı alınarak serbest yükseklik sağlanmıştı.

2007 yılında tadilat ruhsatı alınarak ekleme ve değişiklikler yapılmış ve burada kaçak yapılanma şikâyetiyle yapılan ilave binaların yıkımı gerçekleşmişti.

Söz konusu yer Profilo olarak bilinen, zamanında üç kat yüksekliği ile ruhsatlandırılıp, yıllar öncesi fabrika, sonrasında yakın tarihte AVM olarak faaliyette olan binanın, plan açıklama raporunda altı kat istenmiş söz konusu yapının ekonomik ömrünü tamamlamış olmasına rağmen, mülk sahibi adına plan yapan ve belediyeye başvuran, İlke Planlama Ltd.Şti. sahibi ve belediye şirketi Kenthaş'ın  Genel Müdürü Özcan Biçer olmasına tepki gösteren CHP’li iki meclis üyesi Seyfi Erbaş ile Emin Vahap Şimşek teklife neden red oyu verdiklerini şu şekilde anlattı: 

Şişli Belediye Meclisi İmar Rantına Onay Verdi, İlk Tepki Chp’li Erbaş İle Şimşek’ten Geldi...

SEYFİ ERBAŞ: Bu günkü meclis çok hüzünlü ve anlamlı, iki gün önce kaybettiğimiz Meclis Üyemiz Tuncay İşçen arkadaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum, ailesine sabırlar diliyorum başımız sağ olsun. Böyle bir günde tek bir gündem maddesi ile toplanmamız başka bir anlam daha ifade ediyor. Tarihsel süreç içinde problemli bir yeri tartışıyoruz. Biz CHP olarak AK parti iktidarının oluşturduğu kent rantlarına karşı mücadele veriyoruz. Kentlerde yaratılan imar kirliliği nedeniyle AK Partiye muhalefet ediyoruz. Kamunun sorumluluğunu üstümüzde bulundurmamızdan dolayı bizler bu kararlarımızı alırken öncelikle ülkemize, ailemize, Şişli halkına gelecekte neyi hatırlatacağımız önemlidir. Benim CHP’ye bağlılığım ve sadakatim çok yüksektir. Bu proje kamu yararına uygun değildir, Şişli halkına ve gelecek nesillere olan sorumluluğumdan dolayı bu karara hayır diyorum” dedi.

EMİN VAHAP ŞİMŞEK: Toplumcu belediyecilik anlayışı deyip duruyoruz toplumcu belediyecilik anlayışına  uygun hareket edeceksek toplum yararına göre imar planlaması yapmak durumundayız. İnsan ihtiyacına odaklı kent yaratmak durumundayız. Sermayeye rant sağlamak için kararlar alma sonucunu doğuran kararlardan kaçmalıyız. İmar mevzuatına uygun çalışmalar yapmamız gerekiyor. Kendi parti sorumluluğum açısından kamu yararına olmadığını gördüğüm için hayır diyorum. En önemli itiraz sebebim, bu raporu düzenleyen mülk sahibi adına başvuran İlke Planlama Ltd. Şti’nin dört yıl öncesine kadar sahibi Özcan Biçer'dir. Bu şahıs aynı zamanda halen bizim belediyemizin şirketi  Kenthaş A.Ş'nin Yönettim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürüdür. Kenthaş A.Ş. Kentsel dönüşüm ve kent planlaması alanlarında faaliyet gösteren bir şirkettir.  Özcan Biçer’in  her iki şirkette bağlantılı olmasını etik bulmuyorum. Parti programımıza uygun değildir, bu yanlış bir karardır bu kararın altında eziliriz bu nedenle bu planın meclisten geçmesine hayır diyorum” dedi.

AKP GRUP SÖZCÜSÜ KADİR DEMEZ: Şişli’yi ranta boğmamak gerekiyor. İdarenin bu kararı yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Şişli kamuoyunun vicdanı bu kararla yara alır. Gülbahar mahallesi, trafik bakımından alt yapı bakımından oldukça yoğun bir yer. Komisyona raporu sunan kişinin Şişli Belediyesi Kenthaş Şirketinde çalışan bir kişi  ile soy ismi benzerliklerinin olmasını da manidar olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz imar planlama değişikliğine karşı olduğumuzu söylüyoruz bu nedenle Ak Parti Grubu olarak bu karara katılmadığımızı belirtiyoruz.

CHP İMAR KOMİSYONU BAŞKANI BİROL AKGÜNEŞ; AK PARTİ GRUBUNUN RANTA KARŞI OLMALARI BİZİ ÇOK SEVİNDİRDİ...

“2023 yılında beni sevindiren bir gelişme oldu AK PARTİ Grubunun ranta karşı olmaları bizim açımızdan çok sevindirici oldu” diyerek başladığı konuşmasında bizim şirket çalışanımızın arsa sahibi ile bir ortaklığı yoktur. Çalışanımızın dilekçeyi yazıp yazmadığına bakmayız, etik olmayan bir durum varsa o kişinin sorunudur” dedi.

Kentim Haber Merkezi Ökkeş Bölükbaş

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ