SANATÇI KIVANÇ NALÇA’NIN “YANAN” SERİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Okuduğunuz haber
ŞİŞLİ KENT KONSEYİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ EKİM AYI TOPLANTISINDA 2022 YILI BÜTÇESİ 800 MİLYON TL ONAYLANDI

Anasayfa   /    SİYASET    /    ŞİŞLİ KENT KONSEYİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

ŞİŞLİ KENT KONSEYİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

25 Eylül 2021 tarihinde saat 14:00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Şişli Kent Konseyi Olağan Genel Kurul toplantısı, faaliyet raporunun okunmasının ardından hararetli tartışmalara da sahne oldu

SİYASET      29 Ekim 2021 - 23:58     0

ŞİŞLİ KENT KONSEYİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Şişli Kent Konseyi Olağan Genel Kurul toplantısı, Yürütme Kurulu Üyesi Nevin Kaplan’ın yaptığı açılış ve genel kurul üyelerinin saygı duruşu, İstiklal Marşı’nı okumalarının ardından yapılan Divan Kurulu seçimi ile başladı. Divan Kurulu’na önerilen Av. Turgay Keskin, Kazım Sizer ve Nadire Kepkep Berk genel kurul üyelerince seçildi.

Divan Kurulu’na Başkanlık eden Av. Turgay Keskin’in gündemi okumasının ardından Şişli Kent Konseyi Başkanı Şükran Eroğlu ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin açılış konuşması yaptılar.

Şişli Kent Konseyi Başkanı Şükran Eroğlu:” Değerli katılımcılar, şahsım ve yürütme kurulumuz adına hepinize hoş geldiniz diyorum. 2 yıl önce sizlere bu kürsüden hitap ettiğimde; Şişli’de kardeşçe ve barış içerisinde yaşamak istediğimizi, bunun içinde hep birlikte çaba sarf etmemiz gerektiğini söylemiştim. Bugün de aynı düşüncelerle karşınızdayım. Tüm dünyayı saran koronavirüs kaynaklı pandemi döneminde dayanışmanın değerini bir kez daha anlamış olduk. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz diyerek kişisel hırslarımızı ve anlamsız kavgalarımızı bir tarafa bırakmamız şart. Hem pandemi dönemi hem de yürütme kurulumuzdaki arkadaşlar ile yaşadığımız bazı sıkıntılar, konseyimizin işleyişini baltalamış oldu. Biliyoruz ki; kent konseyleri yerel insanların sesi olan kuruluşlardır. Maalesef ülkemizde bu kuruluşların değeri ve önemi henüz anlaşılabilmiş değil. Bu bağlamda, bu kuruluşların ne kadar işlevsel yapıda olduğunu iyice anlatmak amaçlı bir çalıştay gerçekleştirdik ve bu konuyu İstanbul Kent Konseyi ile de görüştük. O yüzden ben burada 2 yıl önceki taleplerimi tekrarlamak istiyorum: Gelin Şişli’nin daha huzurlu, daha yenilikçi, daha eşitlikçi bir ilçe olması için hep beraber çalışalım. Birçok meclis ve komisyonumuz bu konuda kafa yoruyor ve çalışmalar yürütüyorlar. Bu doğrultuda da yeniden başkanlığa aday olduğumu açıklamak isterim. Yeni dönemde daha fazla proje bazlı çalışacağımızı da belirtmek isterim. Bunun ilk örneğini Katılımcı Bütçe çalışmasıyla gerçekleştirmiş olduk. Hepinizden yeni fikirler ve yeni projeler bekliyoruz. Bu projeyi hayata geçirmemizde yardımcı olan değerli belediye başkanımız Muammer Keskin’e de hepinizin huzurunda teşekkür ederim.” Dedi.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin:” Herkesi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Şişli’yi bilenler, geçmiş dönemleri göz önüne getirirlerse neyin nasıl yapıldığını hatırlayacaktır. Şahsım ve kurumum adına şunu söyleyebilirim ki; Şişli Kent Konseyi ile son derece nitelikli bir uyum yakaladık. Bundan önceki kent konseylerinde yaşanan meşhur kavgaları hatırlamanızı rica ediyorum. Biz kavga etmeyince bazı arkadaşlar rahatsız oluyor galiba. Onlar rahatsız olmaya devam etsin. Biz kavga etmeyeceğiz. Kavgadan kaçan biri değilim ama doğru bulan biri de değilim. Övünmeyi sevmem ama kent konseyi ve belediyedeki iç kavgaları sona erdirmiş, Şişli Belediyesi’nin dış borcunu büyük ölçüde ödemiş bir belediye başkanı olarak karşınızdayım. Borçların öncelik olarak belirlenmesine karşı çıkan arkadaşlar vardır elbet ancak ben muhasebeciyim arkadaşlar. Bu işlerden anlarım az çok. Çalışanların maaşlarını zamanında ödemezseniz verimli bir çalışma ortamı ortaya çıkmaz. Şişli Kent Konseyi’nin Katılımcı Bütçe gibi müthiş projeye olan katkılarından da ayrıca bahsetmek gerekli. Bu proje, halkla birlikte yönetme projesidir. Tekrardan tüm katılımcıları selamlıyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Yürütme Kurulu Üyesi Nevin Kaplan, faaliyet raporu hakkında bir sunum yaptı gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Daha sonra üyelere söz verildi.

Komşu Kapısı Derneği Başkanı Tolga Bektaş şunları söyledi:Komşu Kapısı Derneği temsilcisi olarak buradayım. Bu yönetimin de Kent Konseyi Genel Sekreteri olarak görevlendirilmiştim ancak yaklaşık 1.5 yıl önce neden ve nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde görevimden atıldım. Çok sesliliğin bir ifadesi olarak Komşu Kapısı’nda 7 yıldır emek veriyoruz. Şişli’nin demokratik, katılımcı yapısına bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Konuşmamı yapmadan önce kimseye kişisel bir şey söylemediğimi söylemek isterim. Bardağın dolu tarafından başlayalım: Mali bütçe gerçekten düzeliyor, çok umut verici gelişmeler yaşanıyor. Bu sahici bir şey, bunu inkar edemeyiz. Mahalle Afet Gönüllüleri oluşumu o kadar doğru bir iş ki. Tüm İstanbul’da ses getirecek en önemli projemiz MAG. Keza Komşu Kart, çevreci dönüşüm anlamında çok kıymetli bir iş. Benzer şekilde Komşu Masa, database toplanımı konusunda çok kıymetli bir iş ancak birçok eksiği de bulunmakta.

Belki bilmiyorsunuz; Şişli Belediyesi, sabahları barınamayan gençlere Şişli Meydanı’nda çorba veriyor. Festivaller, organizasyonlar... Güzel işlerin hakkını verelim. Ancak bir de bu işin öteki tarafı var.

İlk eleştirim; Sayın Başkan, Şişli’nin ve CHP’nin çok eziyet çekmiş bir siyasi figürü. Ancak iktidarın öyle zehirli bir büyüsü var ki, zaman zaman kendisine yapılanları başkasına da yapmış bulunuyor sayın Başkan. Örneğin kendi adıma söyleyeyim; 2 muhtarla veya birkaç meclis üyesi ile bir araya gelip sohbet ettiğimizde, başkan bunu hemen kendisine karşı açılmış bir cephe olarak görüyor. Özgür Şişli sloganları ile göreve gelmiş bir başkanın bu tutumu, o sloganla bağdaşmıyor.

İkinci eleştirim; kadrosuzsunuz. Neden bizim sırtımızı dayadığımız İBB gibi güçlü bir kadromuz olamadı? Ben bunun çok fazla siyaset angajmanına tabi olunduğu için gerçekleşemediğini düşünüyorum. Bir diğer eleştirim; hala Şişli Belediyesi’nde adam kayırma, torpil gibi durumlar var. Bu işlere göz yumuluyor. Bizzat kendim, dükkanını kaçak bir şekilde yapan esnafa Yapı Denetim Müdürü tarafından nasıl göz yumulduğunu teşhir ettim. Başkana anlattığımızda ise “Rüşvet anını kaydetmelisin” cevabı aldım. Ben bunu nasıl yapabilirim Allah aşkına?” sözleriyle eleştirel bir açıklamada bulundu.

Daha sonra söz alan Sivas Hafik Çatılı Köy Derneği Başkanı İlhan Kaya, “İlk defa katılıyorum bu toplantıya. Faaliyet raporunu dinledik az önce hep beraber. Raporda bahsedilenlerin %99’u ziyaret ve toplantı üzerine. Faaliyet sonucu yok. Bizler çaba değil sonuç görmek istiyoruz artık. İBB ile ilgili Kent Konseyi olarak yapabileceğimiz çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Mahmutbey Metrosu’nun durumu, Şişli Camii’nin etrafındaki trafik yoğunluğu gibi sorunlarımız var. Bir diğer sorun yeşil alan azlığı. Maşallah mezarlıklar dışında yeşil alan yok Şişli’de. Konseyimizin veya belediyemizin bir çalışması var mı bu konuda?” sözleriyle Kent Konseyi’nden beklentilerini dile getirdi.

Ardından Tolga Bektaş’ın iddialarına cevap vermek üzere sırasıyla Şükran Eroğlu ve Muammer Keskin, kürsüye çıktı.

Şükran Eroğlu: Adım sıklıkla geçtiği için cevap vermek istedim. Sayın Tolga Bektaş, bu kürsüden belediyeye yönelik eleştirilerde bulundu. Şunu söylemek isterim ki; burası ne belediyenin bir genel kurulu ne meclisi ne de bir alt kuruludur. Yönergeye hakim bir insan olduğunu düşündüğüm Bektaş’ın bu kadar belediyeden bahsetmesini anlamlandıramadım. Kendisinin bir sorunu veya bir talebi varsa Şişli Belediyesi’ne ilgili kurumlarına ulaşması gerekli ve o ilgili kurum burası değil. Kendisi görevden neden alındığını bilmediğini söyledi. Genel sekreter, görevini yapmazsa, Yürütme Kurulu’nun kendisine atadığı görevlerin dışına çıkarsa ve belediye ile gerekli diyalogları sağlamazsa Yürütme Kurulu tarafından görevden alınabilir. Biz sadece bu yetkimizi kullandık. Şunu da söyleyeyim; iktidar gibi bir derdim asla yok. Ancak bir kadın olarak, bu kadar erkek egemen bir toplumda güçlü hareket etmek ve dominant bir duruş sergilemek zorundayım. Bir genel sekreter olarak şunu da bilmeliydiniz ki; Yürütme Kurulu toplantılarına başkanlar başkanlık yapar. Sizden tatsızlık yaşanmadan istifa etmenizi istedik ancak etmediniz. Bununla da kalmayıp son yapılan toplantıda bizi Sayın Belediye Başkanı’na şikayet ettiniz. Bize sizi görevden almaktan başka bir çare bırakmadınız.

 

Muammer Keskin: Aslında benim söz almak gibi bir niyetim yoktu ancak iddialara cevap verme gereği doğdu. Üzülerek ifade etmeliyim ki Tolga Bektaş’ın hezeyanını anlamış değilim. Birincisi beni Şükran Eroğlu ile tanıştıran Tolga Bey’in kendisidir. Kendisinden ricam o dönemde nasıl bir seçim yapıldığını hatırlamasıdır. Asla iddialarını kabul etmiyorum. Bir tane komisyon üyesi çıksın desin ki, “Muammer Keskin istediği için Tolga Bektaş’ı görevden aldık” bütün Şişli’den özür dileyeceğim. Ben bu işlerle uğraşmam. İkincisi, ben Tolga Bektaş’ın kiminle görüşüp kiminle ne konuştuğunu takip ediyorsam kendimden utanırım. Bir tek Allah’ın kulu, Kent Konseyi’nde veya başka bir sivil insiyatifte bir müdahalede bulunduğumu düşünüyorsa hepinizden çok özür dilerim. Kadrosuzluk konusunda; bardağın dolu tarafı dediğiniz kısımlar var ya, o dolu tarafı ben tek başıma oluşturmadım. Ekibimle beraber ortaya çıktı o güzel projeler bunu da bilin. Yeşil alan sorununun faturasını da bana çıkarabilirsiniz, en ufak tereddütüm yok. Biz yeni yeşil alan projelerimizle, yeşilliğe önem verilen kentsel dönüşüm projelerimizle işin başındayız ve kimseyi de mağdur etmeden yapacağız bunu.

Konuşmaların ardından Kent Konseyi yönetiminin tüzük değişikliği önerileri oylandı ve kabul edildi. Yürütme Kurulu’nun sayısı arttırıldı ve kurula çalışma grupları ile meclis konuları hakkında daha fazla yetki verildi.

Şişli Kent Konseyi Başkanlığına oy çokluğuyla yeniden seçilen Av. Şükran Eroğlu ile çalışacak Yürütme Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri şu kişilerden oluşuyor:

Başkan: Av. Şükran Eroğlu

Şişli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Asil Üyeler:

 1. Rıza Sizer (Yürütme Kurulu Sekreteri)
 2. Nevin Kaplan
 3. Nazmi Öztürk
 4. Fatma Şehri Kürtür
 5. Mehmet Kanbak
 6. Sema Yakar
 7. Bülent Abdullah Özen
 8. Cemal Eyüboğlu
 9. Erdal Yalçın
 10. Aslan Kaya
 11. Murat Ataman
 12. Ayten Ağırdemir
 13. Tarcan Tunç Geçgil
 14. Cem Solmaz
 15. Ali Baytekin
 16. Ali Güler
 17. Cevat Yeşilyurt

Şişli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Yedek Üyeler:

 1. Zeynep Bartu
 2. Lütfiye Serdaroğlu
 3. Oğuzhan Uzun
 4. Volkan Sevinç
 5. Senem Selemi
 6. Saime Oğuzhan
 7. Kadri Eres
 8. Sarven Uluk
 9. Sinan Çil
 10. Göksen Ezel Türk
 11. Barış Doğan
 12. Görkem Acar

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ