ŞİŞLİ’DE YENİ YIL BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

Okuduğunuz haber
GÖRME ENGELLİLER ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU

SANATLA İÇ İÇE GEÇEN BİR ÖMÜR

Anasayfa   /    TOPLUM    /    GÖRME ENGELLİLER ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU

GÖRME ENGELLİLER ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU

Görülmeyen Gazete’nin 15. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi ile Görülmeyen Gazete iş birliğinde düzenlenen, Görme Engelliler Şiir Yarışması sonuçları belli oldu.

TOPLUM      02 Ocak 2022 - 16:43     0

GÖRME ENGELLİLER ŞİİR YARIŞMASI SONUÇLARI BELLİ OLDU

"Türkiye’de Braille Alfabesi ile basılan ilk gazete Görülmeyen Gazete ve Görme Engelliler Şiir Yarışması organizasyonu hakkında bilgi veren, Yayın Yönetmeni Saime Oğuzhan şunları söyledi:

"2007 yılında Kentim Şişli Gazetesi’nde çalışmalarını haber yapmak için Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi’ni sık sık ziyaret ederdim. Derneğin o dönemki başkanı ile gerçekleştirdiğim bir söyleşiden sonra Braille Alfabesi ile basılan GÖRÜLMEYEN GAZETE’yi çıkarma fikri doğdu. Bir milyon görme engellinin yaşadığı ülkemizde körlerin kendi alfabeleri ile okuyabilecekleri gazete, dergi gibi yayınların olmaması beni derinden etkilemişti. Görme engelliler arasında okuma yazma oranı %5-6 civarında. Körler Okulunda öğrenilen Braille Alfabesi ile okuma alışkanlığı daha sonraları unutuluyor nedeni ise okumayınca parmak uçlarındaki hassasiyetin azalması ve alfabenin unutulmasına kadar gidiyor.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığımız ve Türkiye’de bir ilk olan Braille Alfabesi ile basılan Görülmeyen Gazete böylece okurlarıyla buluştu.

Ülkemizin birçok ilinden yüzlerce okurumuz ile gönül bağımız bu günlere dek devam etti.

Maliyeti yüksek olan Braille Baskılı yayınımızı yaşatmak için sosyal projeler yapmaya başladık.

Görülmeyen Gazete’nin 15. yılında, Altınokta Körler Derneği İstanbul Şubesi iş birliğiyle, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirdik; Görme Engelliler Şiir Yarışması’nı düzenledik.

Amacımız; görme engellilerin sanat ve edebiyat alanlarındaki yeteneklerinin görünürlüğünün sağlanmasına ışık tutmak.

Genel anlamda engellilerin, özel olarak da görme engellilerin; sanat ve edebiyat yetenekleri konusunda toplumun diğer üyelerinden farklı olmadıklarını, onlara fırsat tanındığında bu yeteneklerinin kolaylıkla ortaya çıkarabileceklerini kamuoyuna göstermek istedik.

20 Ekim 2021 tarihinde yarışma duyurumuzla başlayan süreç, tahmin ettiğimizden daha çok sevinç ve ilgiyle karşılandı. Yurdun dört bir yanından yüzü aşkın görme engelli şiirleriyle katılım sağladı. Seçici kurulumuzun saygıdeğer üyelerini ve hepimizi sevindiren seviyede kaliteli, değerli şiirler ulaştırdılar. Süreci takip eden yarışmacılarla birlikte onların annelerinden, babalarından, kardeşlerinden ve öğretmenlerinden gelen telefon ve mesajların ne kadar doğru ve önemli, sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk üstlendiğimizi defalarca hatırlattı bize.

123 kişi yarışmaya başvurdu, 9 kişinin gözlerinin gördüğü tespit edildi, 19 kişi özgeçmişinin göndermediği için değerlendirmeye alınmadı. Jüri 95 şiiri değerlendirdi.

Birinciliği, “Senin Adın Işık Olsun” adlı şiiriyle, Hasibe Boztepe (Balıkesir) kazandı.

İkinciliği, “Limon Ağacı” adlı şiiriyle, Ümmü Seyrek (Mersin) kazandı.

Üçüncülüğü, “Cehennemde Sonbahar” adlı şiiriyle, Burak Bozteke (Ankara) kazandı.

Ve Mansiyon Ödülünü de “Braille Yazı” adlı şiiriyle, Ahmet Şahin (Ankara) kazandı.

Seçici Kurulumuz; Ataol Behramoğlu, Pelin Batu, Kıvanç Nalça, Mehmet Ataman, Münevver Yalın, Fatih Mehmet Moray, Şenel Gökçe, Göktan Ay tarafından yapılan değerlendirme sonucunda; içten saygımızın ve teşekkürlerimizin bir ifadesi olarak yarışmaya katılım hakkı kazanan tüm şiirler, 86 şiir Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi adını verdiğimiz eserde (Ofset ve Braille baskı) yer aldı.

Şiir Yarışmasına katılan tüm yarışmacıların şiirleri (Braille ve Ofset) olarak Gönül Gözüyle Şiir Antolojisi olarak basıldı ve tüm katılımcılara posta yoluyla gönderilecek. Ayrıca katılımcıların tamamına Görülmeyen Gazete aboneliği ve Beyaz Baston hediye ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ