PERİNÇEK: TÜRKİYE’NİN İKİ DEVRİME İHTİYACI VAR…

Okuduğunuz haber
FİKİRKOLİK’TEKİ GİRİŞİMCİ GENÇLER…

ŞİŞLİ BETONA DOYMUYOR…

Anasayfa   /    TOPLUM    /    FİKİRKOLİK’TEKİ GİRİŞİMCİ GENÇLER…

FİKİRKOLİK’TEKİ GİRİŞİMCİ GENÇLER…

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan Pandemi sorunu sonrasında başta lise, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin mezun olduktan sonra en büyük kaygısı iş bulamama. Milyonlarca genç bu sorunla boğuşurken, işini kurmuş fikir üretip hayata geçiren gençlerimiz de var!

TOPLUM      29 Eylül 2020 - 00:18     0

FİKİRKOLİK’TEKİ GİRİŞİMCİ GENÇLER…

Yaratıcı dijital çözümleri kişi ve kuruluşlar için, fikir ve proje üreterek sunmaya başlayan Fikirkolik şirketinin kurucuları Bilgin Köksal ve Alican Ayvataş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı yayınlıyoruz.

KENTİM: Genç girişimciler olarak yeni bir alanda yeni bir oluşumun peşindesiniz, kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz? ve nasıl tanıtırsınız?

FİKİRKOLİK:  Bizler, hayal dünyasını kullanarak işini profesyonel şekilde belirli plan ve program dahilinde işine yansıtan genç girişimcileriz. Gençlere imkan verildiği taktirde veya gençler ellerindeki imkanları kullanarak ‘İşte Bu!’ diye adlandırılan projeler ve işler çıkarabilir. Bunun en büyük örneğini kendimizde görüyoruz. Kendimizi; elindeki imkanları iyi değerlendiren ve yaptığımız işlerle büyük beğeni kazanan genç girişimciler olarak görüyoruz.

KENTİM: Kişilerin ve kuruluşların, dijital kimlikleri ve izleri tanıtımları, yeni anlayışla en etkin biçimde nasıl gerçekleştirilebilir?

FİKİRKOLİK: Sosyal medyayı aktif olarak kullandığımızdan dolayı yeni gelişmeleri çabucak takip edebiliyoruz. Gündemi iyi bir şekilde değerlendirerek kişi ve kuruluşlar açısından kampanyaları yürütüyoruz. Dijital kimlikleri oluştururken firmanın veya kişi hakkında derin araştırmalar yapıyoruz. Kurumsal yapısını, rakip analizini ve bulunduğu bölgenin demografik yapısına kadar A’dan Z’ye araştırmalar yapıp onlara hitap eden kampanyalar hazırlıyoruz.

KENTİM: Gurubunuzun sosyal sorumluluk anlamında yaptığı çalışmalar var bunları açıklar mısınız?

FİKİRKOLİK: Şarkı söylemeyi sevenler için Fikir Orkestrası adında sayfamız var. On binlerce kişinin bulunduğu sayfamızda sesine güvenen ve bize videosunu gönderen herkesi paylaşıyoruz. Sektörün önde gelen firmalarıyla sponsorluk anlaşması yaptık. Gelecek vaad eden sesleri tespit edip kayıtlarını alıyoruz ve bu kişileri sanatçı yapıyoruz.

KENTİM: Gelecekte iş ve toplum ilişkileri nasıl olacak? Gençlerin bundan sonra yaratıcı yenilikçi iş alanlarında başarılı olabilmeleri konusunda sizin önerileriniz ve düşünceleriniz nedir?

FİKİRKOLİK: Bizler Dijital Sektörün içinde olduğumuzdan dolayı bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Pandemi sürecinden de gördüğümüz üzere insanlar işlerini evlerinden yürütmeye başladı ve hala çoğu firma evden çalışmayı yeterli görüyor. Pandemi süreci internet kullanımını %80 olarak arttırdı. Bu artışla beraber yeni iş imkanları doğdu. E-ticaret bunun en güzeli örneğidir. Gençlere olan önerilerimiz ‘yapamazsın, olmaz’ diyenlere aldırmadan kendilerine son derece inanıp güvenerek ellerindeki imkanlar dahilinde hayallerini gerçekleştirmenizdir.

 

KENTİM: Girişiminizin geleceğini nasıl görüyorsunuz ve sunduğunuz hizmetler kişilerde ve kuruluşlarda ne gibi farklar yaratacaktır üstünlükler kazandıracaktır?

FİKİRKOLİK: Artık kabul etmemiz gerekiyor ki tüm dünyada dijital çağa geçmiş bulunmaktayız. Bu geçiş zarfı yeni iş imkanlarını birlikte getirdi. Bizler ‘Nasıl bir iş yapmalıyız?’ diye düşünürken 10’dan fazla sektör düşündük ve planını yaptık. Kendimiz için en başarılı olduğumuz sektörü seçtik. İşi severek yapmak beraberinde başarıları getirir. Bizler yaptığımız işi hayallerimizle birleştirerek kişi ve kuruluşların da fikirlerini alarak beraber güzel işler gerçekleştiriyoruz. Firmalara farklı olduğumuzu gösterdiğimiz taktirde onlarla çalıştığımız zaman piyasaya da firmanın farkını ortaya çıkartıyoruz.

 

KENTİM: Kuruluşunuzun çok ilginç ve özgün çalışma ilkeleri var, serbest çalışanlar var, gençlik idealizm profesyonellik ve girişimcilik nasıl bir potada sizin iş  formülünüz de birleşti bu formülü bizimle paylaşır mısınız?

FİKİRKOLİK: Hayatta gelecek adına beklentileri olan  gençleriz. Bu beklentiler içerisinde büyük hedeflerimiz var. Bizler adı ülke sınırlarını aşan bir ekibin parçası olmak istiyoruz. Bu sebepten dolayı kısa ve uzun vadede planlarımız var ve bu  hedeflerde basamakları 10’ar çıkmak yerine zamanında ve kontrollü şekilde teker teker çıkıyoruz. Bu planlar doğrultusunda da bir sonraki hedefe hazırlanmış olur aşamaları rahatlıkla geçebiliyoruz.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ