BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ

Okuduğunuz haber
ŞİŞLİ İÇİN HAYALLERİM VAR!

TÜRK DÜNYASINDAN SADETTİN SARANA BÜYÜK DESTEK

Anasayfa   /    SİYASET    /    ŞİŞLİ İÇİN HAYALLERİM VAR!

ŞİŞLİ İÇİN HAYALLERİM VAR!

Saadet Partisi Şişli Belediye Başkan Adayı PERPA’nın sevilen iş insanı Fatih Yılmaz, Şişli Belediye Başkanı seçildikten sonra hayata geçireceği projelerini anlattı.

SİYASET      14 Mart 2024 - 09:14     0

ŞİŞLİ İÇİN HAYALLERİM VAR!

FATİH YILMAZ: Şişli, İstanbul'un merkezinde modern iş merkezlerini de içinde barındıran, yüksek nüfus yoğunluğa sahip ve sosyo-ekonomik açıdan dinamik bir ilçedir. Kentsel dönüşüm, karayolu ve otopark alanı yetersizliği, yeşil alanlara, sosyal ve kültürel hizmetlere erişim gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. İstanbul'un merkezi alanında yer alması nedeniyle raylı sistemler açısından yüksek erişe bilirliğe sahip gözde ve güzide bir ilçedir. Saadet Partimizin, Şişli’de yaşayan vatandaşların karşılaştığı sorunların çözümü ve yaşam kalitesinin artırılması için planladığı hizmetler ve projelerimizi belediye başkanı seçildikten hemen sonra gerçekleştireceğim.
KENTİM ŞİŞLİ: Şişli trafik yoğunluğu açısından büyük sıkıntılar yaşıyor. Sizin özellikle Altyapı ve Ulaşım konusunda projeleriniz nelerdir?
FATİH YILMAZ: İlçe dahilinde motorlu araç trafiğinin azaltılmasına yönelik olarak yayalaştırma projeleri gerçekleştirilecektir. Mevcut raylı sistem altyapısına erişim sağlayan toplu taşıma bağlantılarının iyileştirilmesi ve bisiklet yollarının artırılması hedeflenecektir. Otopark alanı yetersizliği en büyük sorun olarak gündemdedir. O nedenle ilçemizde uygun alanlarda yeraltı/katlı otoparklar inşa edilecektir.
KENTİM ŞİŞLİ: Yeşile hasret kalan betonlaşmış bir Şişli'de yeşil alanlar ve Parkları arttırmayı düşünüyor musunuz ?
FATİH YILMAZ: Mevcut parklar ve kent mobilyaları iyileştirilecek, olanaklı olan mahallelerde yeni yeşil alanlar ve parklar oluşturulacak, Belediye öncülüğünde kent içi bahçecilik ve yeşil çatı projeleri desteklenecektir. yeşile hasret kalan ilçe merkezinde yeni projelerle nefes  alma alanları yaratılacaktır.
KENTİM ŞİŞLİ: Eğitim ve Gençlik Projeleriniz nelerdir?
FATİH YILMAZ: Eğitim destek merkezleri ve yeni kütüphaneler inşa edilecek, mevcutlar iyileştirilecektir. Gençlere yönelik sosyal ve kültürel aktiviteler,  mesleki eğitim programları hayata geçirilecektir. İlk ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik etüt merkezleri açılacak; Belediye denetimi ve güvencesinde bu öğrencilere yönelik tamamlayıcı dersler, geziler ve mesireler düzenlenecektir.
KENTİM ŞİŞLİ: Sağlık en önemli gerekesinimdir. Belediye olarak sağlık hizmetlerinde neler yapmayı planlıyorsunuz?
FATİH YILMAZ: Sağlık merkezleri ve aile sağlığı merkezlerine erişim iyileştirilecek, halk sağlığı kampanyaları, ücretsiz sağlık taramaları gerçekleştirilecektir. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımız için Avrupa yakasında Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren büyük hastanelere günlük servis kaldırılacaktır. Yaşlı, gebe ve engelli vatandaşların sağlık tesislerine erişimlerinde belediye sorumluluk üstlenecektir.
KENTİM ŞİŞLİ: Sosyal Yardım ve Destek Programlarınız var mı?
FATİH YILMAZ: Yoksul ve dezavantajlı ailelere yönelik maddi yardım programları, gıda bankaları, sosyal marketler oluşturulacaktır.
KENTİM ŞİŞLİ: Deprem, Kentsel Dönüşüm ve Konut Projeleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?
FATİH YILMAZ: Her an deprem olacakmış gibi hazır olmak zorundayız. Aslında çokta geç kaldık. Acı bir gerçektir buda. Riskli yapıların yenilenmesi, uygun maliyetli konut projeleri, kentsel dönüşüm projeleriyle ilçenin estetiğinin ve güvenliğinin artırılması sağlanacaktır.
Kentsel dönüşüm konusunda belediye ana paydaşlardan biri olacaktır. Belediye, vatandaş ve yüklenici (Müteahhit) (Kiptaş) ortaklığında kentsel dönüşüme hız verilecektir. Binaların güçlendirilmesi ve bakımına yönelik belediye kendi bünyesinde ayrı bir birim oluşturulacaktır.
Uzun vadede mahalle kültürünün mekânsal dokusunu bozmayacak planlama yaklaşımı benimsenecektir
Kentsel Dönüşüm ve Konut Projeleri, riskli yapıların yenilenmesini hedefleyen kentsel dönüşüm projeleri ile hem tarihi dokunun korunması hem de modern yaşam alanlarının oluşturulması sağlanacak bir yandan da sosyal konut projeleri hayata geçirilecektir.
KENTİM ŞİŞLİ: Çevre Koruma ve Sürdürülebilir Enerji projeleri yapmayı düşünüyor musunuz?
FATİH YILMAZ: Atık yönetimi ve geri dönüşüm programlarının güçlendirilmesi, çevre bilinci kampanyaları, sürdürülebilir enerji projeleri hayata geçirilecektir.
KENTİM ŞİŞLİ: Ekonomik Kalkınma ve İstihdamın artırılması konusunda neler yapacaksınız?  
FATİH YILMAZ: Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek verilecek, iş arama ve girişimcilik destek programları, iş bulma hizmetleri yaygınlaştırılacaktır. ŞİMEK, Şişli Mesleki Eğitim Kursları Halkımızın hizmetine açılacaktır. Yenilikçi, girişimci, üretken, sosyo - ekonomiye değer katan ehil iş gücü yetişmesini sağlayarak,  toplumsal kalkınmayı hedefleyeceğiz.
KENTİM ŞİŞLİ: Çok kültürlü ve çok inançlı bir ilçe Şişli bu konuda neler düşünüyorsunuz?

FATİH YILMAZ: İlçemizde bulunan okullarımız, İbadet alanları  (Mescit, Cami, Kilise, Sinagog, Cemevi) temizlik hizmetleri ayrımsız olarak ekiplerimiz tarafından yapılmaya devam edilecektir. Bu hizmetlerin yanı sıra talep geldiğinde belediyemiz her konuda üzerine düşeni yapamaya hazır olacaktır.
KENTİM ŞİŞLİ: Gençlerin spor yapmaları konusunda yeni hizmetler getirmeyi düşünüyor musunuz?
FATİH YILMAZ: İlçemizde bulunan tüm Amatör spor kulüplerine en yüksek seviyede destekler sunulacak, Gençlerimizin kötü alışkanlıklar edinmemesi için var olan Kulüplerimize sundukları katkılardan dolayı hamilik projesi oluşturacağız.
KENTİM ŞİŞLİ: Deprem ve Afet Yönetimi ile ilgili neler yapacaksınız?
FATİH YILMAZ: Afet bilinci eğitimleri, acil durum müdahale planları hazırlanacak, doğal afetlere karşı altyapının güçlendirilecektir. Mevcut toplanma alanlarının genişletilmesi veya yeni toplanma alanlarının oluşturulması sağlanacaktır. Toplanma alanlarının güvenliği ve erişilebilirliği artırılacaktır. Mevcut park ve deprem toplanma alanlarının imara açılması engellenecektir.
KENTİM ŞİŞLİ: Toplumsal Katılım ve Uyum projeleriniz nedir?
FATİH YILMAZ: Vatandaşların yerel yönetim karar süreçlerine aktif katılımı teşvik edilecek, farklı kültür ve topluluklar arasında diyalog ve uyum projeleri hayata geçirilecektir. Her bir mahallemizde Mahalle sorumluları belirlenerek sorunların yerelde tespit ve çözümünü sağlayıp süreci hızlandıracağız.
KENTİM ŞİŞLİ: Yerel Basına destek verecek misiniz?
FATİH YILMAZ: İlçemizde faaliyet gösteren Yerel Basın kuruluşlarının ekonomik sorunlarına karşılık abonelik desteği ve sponsorluk destekleri imkanlarımız dâhilinde gerçekleştirilecek, belediye binamızda yerel basınımız için oda tahsis edilerek ücretsiz internet ve çalışma alanı oluşturulacaktır.
Ayrıca eğitim için kurslar açılarak sosyal medya, haber içeriği oluşturma, haber üslubu konularında belediyemiz öncülüğünde toplumsal kalkınmaya yönelik eğitim faaliyetleri icra edilecektir.

Saadet Partisi Şişli Belediye Başkan Adayı Fatih Yılmaz Kimdir?

KENTİM ŞİŞLİ GAZETESİ: Sayın başkan Şişlililere kendinizi tanıtır mısınız?

FATİH YILMAZ: 1979 yılında İstanbul Beyoğlu’nda doğdum, Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Dış Ticaret Bölümünde okudum. Sivas, Doğanşar Nüfusuna kayıtlıyım. Evliyim, iki kız bir erkek çocuk babasıyım.  Çocukluk ve gençliğimin en güzel yılları; Taksim, Dolapdere, Kurtuluş sokaklarında geçti. Roman ve Ermeni vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı Kocatepe mahallesinde büyüdüm. Komşu ilçemiz olan Şişli’nin, Kurtuluş, İnönü, Elmadağ, sokaklarında hatıralarım bulunmaktadır.

İki Paşa çocuğuyum

Doksanlı yıllarda Rahmetli Babam bir arkadaşının aracılığı ile Mahmut Şevket Paşa Mahallesinde bulunan bir oto tamircisine çırak olarak beni işe soktu. Ustamın, Halil Rıfat Paşa Mahallesinin eski bahçeli nizam evlerinde iki katlı bahçeli bir evi  vardı. Köpeği Cesur’u her gün o bahçeli evinden alıp tamirhaneye getirir ardından da akşamüstü evine geri götürürdüm. Ne büyük bir tevafuk ki çıraklığımı Mahmut Şevket Paşa’da yaptım, İş insanı Sanayici olarak ta Halil Rıfat Paşa mahallesinde (Perpa) ticari hayatıma devam etmekteyim. Dolayısı ile hayatımın iki defa kesişmesine vesile olan iki Paşa mahallesi benim için ayrı bir önem arz etmektedir.

Şişliye Antika Başkan

Eserler el değiştirdikçe değeri de hikayesi de artar.

Rahmetli babam eskiye ve antika eşyalara değer verir onları özenle muhafaza eder zaman zaman da temizliğini yapar ve severdi. Babamın bu antika sevgisi zamanla bana da bulaştı. Beyoğlu’nda yaşıyor olmakta bu anlamda çok büyük bir şanstı benim için farklı kültürler ve tarihi dokusu ile Beyoğlu ve Şişli’nin kaderi aslında kesişmektedir. Her iki ilçe de tarihi, köklü bir geçmişe ve kültürel zenginliğe sahip, bu da beni daha çok etkilemiştir.  Tabi bu tarz hobiler biraz da ekonomi ile ilgili ekonomik özgürlüğüm arttıkça eserler toplamaya başladım.   Birde bu alanda faaliyet gösteren kıymetli dostlarımın varlığı ilgi ve heyecanımı daha da artırdı. Hayallerimden biri de ümit ediyorum kişisel ve daimi bir müze veya sergi alanı oluşturarak bu sevincimi halkımızla paylaşmak.

Sivil Toplum Kuruluşlarının Gücüne İnanıyorum

Ticari Siyasi ve kişisel gelişimime önemli katkıları olan STK çalışmaları hayatımın omurgasını oluşturmuştur. Yirmili yaşlarımda kendi köyümün dernek yönetimlerin de yer alarak STK çalışmalarına farkında olmadan başlamış ve buna istinaden bu süreç beni dernek başkanlığına kadar sürüklemiş oldu. Her zaman görev ve sorumluluklarımı samimi olarak yerine getirme alışkanlığım,  içerisinde bulunduğum toplumlar da zamanla farkındalık oluşturdu ve peşinden onlarca STK’ da başkan, başkan yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyeliği ile görev ve sorumluluklarım arttı. Bütün bu insani sorumluluğumuz zamanla bizleri Vakıf insanı olmaya itti. 2019 Yılında Merhum babam henüz daha hayatta iken Babamızın adını taşıyan Sait Yılmaz Sosyal Yardım Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı adı ile vakıf çalışmalarımıza başlamış olduk. Bu anlamda ülkemiz içerisinde ve dışında birçok insani yardım ve sosyal çalışmalara yerel dernekler aracılığıyla desteklerimiz oldu. 2023 Yılı Mart ayı itibarı ile ŞİŞLİ İlçemizde resmi kuruluşunu tamamladığımız (SYV) Sait Yılmaz Sosyal Yardım Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfımızın Kurucu Başkanlığı görevini icra etmekteyim.

Saadet Partisi ve Adaylık serüvenim

20 Yıla yakın Perpa Ticaret merkezinde ticari hayatımı idame etmekteyim, Bu süreçte bir çok Perpalı iş insanı ile yakın temasım ve ticari iş bağlantılarımız oldu, Perpa aslında bizim için evimizden farkı olmayan bir yaşam alanı oldu, hayatımızın önemli bir kısmını yaşadığımız Perpa da az önce de belirttiğim gibi kurucu yönetim kurulu üyesi olduğum PER-DER derneği ve buna bağlı çeşitli platformlarda yer almam ve ticari güvenilirliğimiz yakın dostlarımızın ilgisi ve yönlendirmesi ile 31 Mart 2024 Yerel seçimleri için Saadet Partimizin il Başkanı ve yöneticilerinin teveccühü ile tarafımıza bu sorumluluk verildi. Bizlerde bu emaneti en yüksek seviyede taşıyacağımızın sözünü verdik. Düşük bir profil göstermeden bu sorumluluğu üstlendik, Elbette ki Saadet Partimizin ve Merhum Başbakanımız Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın gönlümüzdeki yeri bizleri bu heyecana dahil etti. Sizlerin aracılığı ile Partimizin Genel Başkanı, İl Başkanı ve İl Yönetim Kurulu Üyelerine güven ve teşekkür teveccühleri için teşekkür ederim.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ