PANGALTI’NIN LEVANTENLERİ

Okuduğunuz haber
ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ KAPATILMASIN…

ŞİŞLİ’DE “DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SOSYAL DEMOKRASİ” KONFERANSI

Anasayfa   /    SAĞLIK    /    ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ KAPATILMASIN…

ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ KAPATILMASIN…

Yurttaşların sağlık konusundaki üç temel hakkı olan, ayrım gözetilmeden her bir yurttaşın sağlıklı olmasına saygı gösterilmesi, dokunulmaması; nitelikli ve parasız sağlık hizmetlerinden yararlanılması ve sağlık hizmetlerine kolay ve rahat erişim olanağının sağlanması konularında devletin büyük bir sorumluluğu olduğunu savunan ŞİŞLİ ETFAL DAYANIŞMASI, kamuoyuna yaptığı çağrıda özetle aşağıdaki konuları halkın bilgisine sunuyor:

SAĞLIK      02 Agustos 2021 - 17:55     0

ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ KAPATILMASIN…

1. Şişli’nin tüm branşlarda faaliyet gösteren, tam teşekküllü tek devlet hastanesi olan ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL binaları depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılıyor. 122 yıldır Şişli ve çevresindeki bölge halkına nitelikli ve parasız sağlık hizmeti veren, insanların sağlık güvencesi olan hastanenin bölünerek Sarıyer ve Seyrantepe’ye taşıma işlemleri tamamlanmak üzeredir.

2. Halkımız Şişli Etfal’in kapatılması ve tasfiye edilmesinden kaygılıdır. Şişli halkı, boşaltma işlemlerinden sonra hastanelerinin kapatılması, sağlık hizmetlerine erişim olanaklarından yoksun bırakılması endişesi içindedir.

3. Yerelde oluşturulan Şişli Etfal Dayanışma’sının çeşitli kampanya etkinlikleriyle, basın açıklamalarıyla, bildiri dağıtmasıyla, afiş ve pankart asmasıyla ve hatta bisiklet turları düzenleme gibi çeşitli yöntemlerle kamuoyunda yarattığı farkındalığa karşın, yetkililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olması, bu endişenin ne kadar yerinde olduğunu kanıtlamaktadır.

4. Öte yandan, mülkiyeti Hazine’de olan Şişli Etfal’in mülkiyetinin, mevzuata uygun bir gerekçe olmamasına, bir illiyet bağı kurulamamasına rağmen, 2018 yılı Temmuz ayında mazbut bir vakıf olan Sultan Beyazıt Han Veli Vakfı’na devredilmiş olması, yukarıda ifade edilen kaygıları destekleyen çok önemli bir gelişmedir.

5. Günde ortalama bini aşkın hasta acil durum için Şişli Etfal’e gelmekte, polikliniklerde yine binlerce hasta muayene edilmektedir. Çocuk hastalıkları ve cerrahisi, çocuk yanık merkezi birimleriyle, yeni doğan yoğun bakım ünitesiyle, kanser hastaları için gelişmiş onkoloji merkeziyle Türkiye’nin en iyi kamu hastanelerinden birisi olan Şişli Etfal, 600 yataklık kapasitesiyle yalnızca Şişli’nin değil, geniş bir coğrafyada yüz binlerce yurttaşın yaşamı ve sağlığı için esaslı bir güvencedir. Şişli’nin mesai günlerindeki nüfusunun üç milyon kişiye yaklaştığı göz önüne alınacak olursa, böylesine donanımlı bir hastanenin kapasitesinin ortadan kaldırılmasının ya da azaltılmasının dramatik sonuçlarının olacağı açıktır.

Sonuç olarak TALEBİMİZ, taşınma ile tek noktada alınan hizmetlerin bölünmesinin yarattığı sorunların değerlendirilmesi, bazı doktorların hem Seyrantepe’de hem de Sarıyer’de çalışmak zorunda kalmasının göz önüne alınması ve hastalıkla boğuşan kişilerin sağlık hizmetlerine erişim engeliyle karşılaşmasının değerlendirilmesi ve 122 yıllık geleneğin bozulması yönünde atılan adımların geri alınmasıdır.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ