CUMHURİYET'İN MUHTARI: GÜLAY DEĞER

Okuduğunuz haber
ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ 2021 BÜTÇESİNİ ONAYLADI

52 YILLIK BEŞGEN KIRTASİYE KAPANDI

Anasayfa   /    SİYASET    /    ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ 2021 BÜTÇESİNİ ONAYLADI

ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ 2021 BÜTÇESİNİ ONAYLADI

Şişli Belediye Meclisi, 700 milyon lira olarak belirlenen 2021 tahmini bütçesini oy çokluğu ile onayladı.

SİYASET      30 Ekim 2020 - 19:02     0

ŞİŞLİ BELEDİYE MECLİSİ 2021 BÜTÇESİNİ ONAYLADI

Şişli Belediye Meclisi'nin 2020 yılı Ekim ayı toplantısının dördüncü birleşimi Şişli Belediyesi Başkanlık Binası'nda gerçeleşti. Meclisin ana gündem maddesini 2021 Mali Yılı Bütçesi oluşturdu. 

AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Öztürk, Şişli Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesini gerçekçi bulmadığını söyleyerek eleştirdi. Öztürk yaptığı konuşmasında şunlara değindi, “2021 yılı bütçesi çelişkilerle dolu. Başkanın  makyaj takıntısından dolayı makyajlanmış bir bütçe önümüzde duruyor. Geçen senelerde bütçe görüşülmştü. 700 milyon lira neden? Böyle hayali bir bütçe kurulur onunda altında yatan sebepleri sayın başkandan açıklamasını bekliyorum. Şişli Ak Parti grubu varken yaptığınız yanlışları gizleyemeyeceksiniz.

2020 yılı bütçesinde gerçekleşme vaadini verdiğiniz 12 maddelik soruların cevaplanmasını istiyorum.

Sorular sırasıyla;

1- 11 yeni kreş yapılması gerekiyordu kaç tanesini yaptınız?

2- Üç tane istihdam merkezi açılacaktı kaç tanesi açıldı?

3- 11 mahallede en az bir tane spor merkezi yapılacaktı kaç tanesi yapıldı?

4- Beş tane engellilik alanında ortak proje yapılacaktı kaç tanesi yapıldı?

5- Bütçeden 3,5 milyon ayırdığınız Gastronomi merkezi yapıldı mı?

6- 4,5 milyon bütçe ayırdığınız  Tasarım Moda Merkezi yapıldı mı?

7- 8 milyon bütçen ayırdığınız evrensel mimari tasarımları ilkeleri doğrultusunda alt ve üst yapıların her kes için erişebilirliği sağlamak için ne yaptınız?

8- Bütçeden 5 milyon ayırdığınız gündüz bakım evlerinin yapılması ile ilgili ne yaptınız?

9- 15 milyon beş yüz bin lira otopark için bütçe ayırdınız hangi mahallelerde otoparklar yaptınız?

10- Satın alma müdürünüz neden değişti?

11- Fen işlerindeki ihalelerin toplu halde yapılan 100 milyona yakın ihale bedelinin bir kalemde yapılıp tek firmaya verilmesindeki amaç neydi?

12- Yan taraf benzin istasyonundan alınan peşin 37 milyon kira göstergesi nerededir? Kira bedelini aldığınızı söylediniz bütçe gerçekleşme verilerine bakıldığında bu rakamın tamamının alınmadığı görünmektedir.

Sayın Başkanım buna da yoksa makyaj mı yaptınız?

Şişli halkımızın menfaatlerini aklımızın bilgimizin ve terimizin son damlasına kadar koruyacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bayram Özata, “2021 tahmini bütçesi Şişlimize hayırlı olsun. Bu bütçe tahmini bir bütçe. Şişli halkının heyecanlandıracak bir bütçe değil. Maaşları ödeyerek temizlik hizmetlerini gerçekleştirdiğinde kendisini ancak başarılı sayacak bir bütçe. Kara kara yazılmış sıra sıra dizilmiş bir metin. Bürokrasiye teşekkür etmek lazım elinden gelen bu. Rakamları yerli yerine koymuşlar. Onlar görevlerini yapmış bürokrasiye teşekkür ediyorum. Biz ne kadar borç olduğunu birkaç kez burada sormamıza rağmen net bir rakamı bir türlü alamadık. Ya hesaplanamadı ya da borç yok. Bunun mutlaka bütçeyle ilişkilendirmek lazım. Çünkü siyasi olarak söylemlerde çok borçlu devralındığı belediyenin borçlu olduğu söyleniyor onu da Şişli halkına açık açık rakamlarla izah etmekte yarar vardır.

Heyecan uyandıran bir bütçe yoktur. Heyecan da yoktur rutin işler var.

İmkan bu yapabileceğimiz bu. Çok yapabileceğimiz bir şey yoktur. Meclislerin görevi bütçeyi yapmak. Geçmiş dönemlerde meclislerin bir görevi vardı: gerekirse bütçeleri onaylamamak, belediye başkanlarını zora düşürmek, görevden düşürmek. Böyle bir yetki vardı. Biz o dönemleri yaşadık. Meclislerin etkinliği de orda ortaya çıkıyordu. Fakat son çıkan yasayla bu tersine çevrildi. Meclislerin görevi bütçeyi yapmak. Bütçeyi yapmadığı zaman meclis fesh oluyor. Onun için bizim meclis üyesi olarak Şişli halkına öyle veya böyle gidebilecek bütçeyi onaylamak gibi bir zaruretimiz ve zorunluluğumuz var. İçimize sinmese de heyecan duymasak da bütçeye evet oyu veriyoruz. Şişli’ye hayırlı olsun diyoruz” dedi.

Meclis üyelerinin mali bütçe ve performans programına ilişkin eleştirilerini yanıtlayan Başkan Keskin, "Stratejik planı hazırlarken tüm mahallelerde toplantı yaptık. 180 sivil toplum kuruluşu ile tüm siyasi partileri davet ettik. Bu, işin gereğidir ve yerine getirdik. Kamu yararını gözeterek tüm komşularımızın ihtiyaç ve taleplerine öncelik veren, eşitlikçi, çözüm odaklı, çevreci ve kültürel mirasa saygılı anlayışın yansıması olan bir bütçe hazırlamaya gayret ettik. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına, meclis üyelerine ve Şişlili komşularıma 2021 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ