Okuduğunuz haber
OYA AKMAN: CHP ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI’NA ADAYIM

KUŞTEPELİ ÇOCUKLARIN ÇANTA SEVİNCİ

Anasayfa   /    SİYASET    /    OYA AKMAN: CHP ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI’NA ADAYIM

SON DAKİKA ! OYA AKMAN: CHP ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI’NA ADAYIM

Kentim Şişli Gazetesi olarak yaklaşık iki ay önce Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi tarafından Şişli İlçe Başkanlığı’na atanan çiçeği burnunda İlçe Başkanı Oya Akman ile yeni siyaset dili, ilkeleri ve gelecek İlçe Kongre Seçimleri hakkında konuştuk.

SİYASET      06 Aralik 2019 - 22:31     0

OYA AKMAN: CHP ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞI’NA ADAYIM

 “İlkelere bağlı olarak siyaset yapıyoruz!”

Siyasetin her zaman kozmopolit bir yapıda olduğu Şişli’de bulunan 25 mahallenin demografik yapısı da birbirinden farklılık göstermektedir. Böylesine farklılıkların olduğu bir ilçede siyasetin doğal seyrinde gelişmesi elbette beklenilemez. Ancak burada dengeleri korumak ve kollamak adına yeni bir siyaset dili ve yöntemini geliştirmek kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Biz de Kentim Şişli Gazetesi olarak yaklaşık iki ay önce Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi tarafından Şişli İlçe Başkanlığı’na atanan çiçeği burnunda İlçe Başkanı Oya Akman ile yeni siyaset dili, ilkeleri ve gelecek İlçe Kongre Seçimleri hakkında konuştuk.

KENTİM ŞİŞLİ: Öncelikle yeni görevinizde başarılar dilerken, delege seçimleri hakkında okurlarımızı bilgilendirmenizi istesek neler söyleyebilirsiniz?

OYA AKMAN: Teşekkür ederim. 8 Ekim 2019 tarihinde Şişli İlçe Başkanlığı görevine  il yönetimimiz tarafından getirildim. Aslında 2012 yılında 8-9 ay süre ile Şişli İlçe Yönetimi’nde seçilerek görev almıştım. Bu anlamda içinde bulunduğum başkanlığım sürecine bakılacak olursa ilçemizin sorunlarına ve yönetim siyasetine yabancı değilim. Göreve geldikten sonraki süreci kısaca özetlemek gerekirse; 25 mahallemizde delege seçimlerini tamamladık.

Bu seçimlerde ilçe örgütümüzü sevindiren önemli üç olay yaşandı:

Birincisi; Kuştepe Mahallesi  25 yıldır tek liste ile seçime girmemişti, ilk kez tek liste ile seçime girdi.

İkincisi; Feriköy Mahallesi  uzun bir aradan sonra tarafların katılımıyla tek listeyle seçime girmiş oldu.

Üçüncüsü ; Esentepe Mahallesi her dönem tek liste ile seçime girerken, ilk defa iki farklı liste ile seçime girdi.

25 mahallenin 21 kırmızı, 2 beyaz, bir yeşil, bir de pembe liste olarak seçildi. 400 delegenin  366 tanesi kırmızı, 7’si  pembe , 22’si beyaz, 5 delege de yeşil listeden seçildi.

Şişli de bir ilk yaşandı. Dengeler korunarak, farklı fikirler ve gruplar belli ilkeler etrafında kilitlenerek güzel bir mesaj verilmiş oldu.

KENTİM ŞİŞLİ:  Mahalle delege seçimlerinde sizin de desteklediğiniz kırmızı liste kazandı. Şimdi sıra İlçe Başkanlığı seçiminde, siz aday mısınız? Seçildiğiniz takdirde nasıl bir yönetim anlayışı içinde bulunacaksınız?

OYA AKMAN: Şişli de kişilere bağlı değil, ilkelere bağlı siyaseti esas almamız gerekiyor. CHP’nin kurumsallaşmış altı oku, bizim için altı kalın çizgilerle çizilmiş ilkelerdir. Yönetmelikler, genelgeler ve parti içerisindeki siyasi ahlakımız, siyasetteki yol haritamızı gösteriyor bize. Ben yeniden ilçe başkanlığına seçildiğimde ayrıştırıcı değil, birleştirici bir siyaset pratiği ve söylemini esas alacağım.

Şimdiki yönetimimiz atamayla göreve getirilirken, Şişli de ki bütün mahallelerin bir araya gelip, ilkelerin tekrar ortaya konması ve mahalle dengelerini bu ilkeler çerçevesinde birleştirilmesi esas alındı.

Sürekli kendimizi yenilememiz gerektiğini düşünüyorum. Bununla birlikte üye yapılanmasını ciddi bir şekilde gözden geçirmemiz gerekiyor. Şişli de 8670 üyemiz var. Bu seçimde 5510 kişi aktif oy kullandı. Yaklaşık 3000 üyemiz maalesef oy kullanmamış. Yeni yönetim olarak bu pasif üyelerimiz ile siyasete katılım anlamında iletişime geçip yeni çalışmalar yapacağız.

KENTİM ŞİŞLİ: Kadın ve gençlere yönelik projeleriniz olacak mı?

OYA AKMAN: 2012 yılında  İlçe Kadın Kolunu kurmakla görevli İlçe Başkan Yardımcısı Gülsen Ekinci’nin davetiyle  CHP Şişli Kadın Kolu Başkanlığı’na  aday oldum ve seçildim. O dönemde mahalle örgütlenmeleri ve kadın hareketleriyle ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Radikal eylem ve söylemler ortaya koyduk.

Örneğin; İstiklal Caddesi Yürüyüşleri’ne elimizde megafon ve bayraklarla aktif katılarak kadın sorunlarına dikkat çektik, “Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu”  ile çok sıkı çalışmalar yürüttük.

 Biz CHP örgütü olarak yeni dönemde kadın hakları konusunda devleti de sorumluluk almaya davet edeceğiz. Değişik suçlardan dolayı çocuklarıyla birlikte cezaevinde kalan birçok kadın var . Onların durumu içler acısı. Bu trajediye dikkat çekmek için mutlaka ses olacağız. İlçe Başkanlığı seçiminden sonra oluşacak yeni yönetimde aktif olarak gençler ve kadınlarımızla birlikte çalışmalarımızı yürüteceğiz. Gençlerin gerekli yerlerle iletişimde bulunabilmesi için girişimlerde bulunacağız.

KENTİM ŞİŞLİ:  İlçe Başkanlığınız döneminde öncelikli çözüm bekleyen sorunlar sizce nelerdir.

OYA AKMAN: İki konuya dikkat çekmek isterim.

Birincisi; Hepimizi ilgilendiren çok can yakan ve çok can alan deprem gerçeği! Bu konuda önlem almamız gerekir, deprem konusunda Şişli halkının çok daha fazla bilinçlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Şişli Belediyesi’nin bu konu ile ilgili bir takım çalışmalar içinde olduğunu biliyorum ama ilçe olarak bizim de üstümüze düşen görevler var. Hem deprem bilinçlenmesi hem de olası bir deprem de toplanma yerlerinin belirlenmesi konusunda halkımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bildiğiniz gibi Şişli, maalesef yeşil alanı fakir bir ilçe olması nedeniyle  bizim bu işi reorganize etmemiz gerekiyor.

İkincisi; CHP İlçemizin yeni bir binaya kavuşması gerekir. Bu benim için çok önemli bir konu. Şu an bulunduğumuz bina ne yazık ki asansörsüz ve merdivenleri dik. Engellilerimiz, bebeklilerimiz ve yaşlılarımızın rahatlıkla erişebileceği bir yer değil.  Toplantı salonu olan, rahatlıkla insanlarımızın gelebileceği  ve bir çok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasitede olan bir ilçe binasına ihtiyacımız var.

KENTİM HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ