ALTINOKTA’DA SOSYAL MESAFELİ NİKAH

Okuduğunuz haber
OKULLAR BURUK VE SESSİZ AÇILDI

CUMHURİYET COŞKUSU ŞİŞLİ’DE…

Anasayfa   /    EĞİTİM    /    OKULLAR BURUK VE SESSİZ AÇILDI

OKULLAR BURUK VE SESSİZ AÇILDI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzaktan yürütülen yeni eğitim öğretim döneminde yüz yüze eğitim, Şişli’de Nilüfer Hatun İlkokulu'nda Şişli Kaymakamı Ali Fuat TÜRKEL, Belediye Başkanı Muammer KESKİN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit YENTÜR katılımı ile İstiklal Marşı eşliğinde açıldı.

EĞİTİM      29 Eylül 2020 - 01:08     0

OKULLAR BURUK VE SESSİZ AÇILDI

Peki, okullar hangi sınıflar ve kimler için açıldı? Şişlili veliler çocuklarını gönül rahatlığıyla okullara yollayabilecekler mi? Tüm sorularımızın yanıtını Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit YENTÜR yanıtladı.

KENTİM ŞİŞLİ: Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ne tür önlemler aldınız? Eğitime katılım oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr. YENTÜR: Bilindiği üzere Covid-19 salgını nedeniyle bakanlığımıza bağlı resmi ve özel öğretim kurumlarında yürütülecek eğitim faaliyetleri, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı kapsamında yüz yüze ve uzaktan eğitim imkanlarının birlikte kullanılması ile 21 Eylül 2020 tarihinde başlamıştır. Okul öncesi ve ilkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz ilk hafta bir gün sonraki hafta iki gün olmak üzere yüz yüze ve uzaktan eğitime başlamışlardır. Bunun yanında resmi ve özel okullarımızda 8. ve 12. Sınıf öğrencileri ise 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren destekleme, yetiştirme ve takviye kursları kapsamında yüz yüze  eğitim almaya devam etmektedir. Diğer sınıf ve kademedeki öğrencilerimiz ise uzaktan eğitim imkanlarıyla eğitimlerine başlamış durumdadır.  

Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul öncesi ve ilkokul 1. Sınıf öğrencilerimiz 21 Eylül 2020 tarihinde yüz yüze eğitime başlamış olup, yüz yüze eğitim katılım oranı % 95’in üzerinde olup, gün geçtikçe bu oran artmaktadır.

KENTİM ŞİŞLİ: Halk sağlığı yönünden bakıldığında öğrencilerin ve velilerinin sağlıklarının korunması amacıyla ne tür önlemler aldığınızı açıklar mısınız?

Dr. YENTÜR: Resmi ve Özel tüm okullarımızda “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu” uygulanmakta olup, pandemi çerçevesinde tüm sağlık önlemleri alınmıştır. Şişli ilçesindeki tüm resmi ilkokul ve anaokullarımız “Okulumuz Temiz” belgesi almaya hak kazanarak öğrencilerimizin güvenle eğitim yapabileceği şartlar oluşturulmuştur. Bu kapsamda okul yöneticilerine, öğretmenlere, okullarda çalışan yardımcı hizmetli, servis görevlilerimize kısacası tüm paydaşlarımıza eğitim verilmiştir. Öğrencilerimizin bulunacağı tüm alanlara ilişkin usul ve esaslar en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hareket tarzları belirlenmiştir.  Velilerimiz tüm bu hazırlıklarımıza şahit olduğunda endişeleri azalarak öğrencileri güvenli bir şekilde okula göndermeye başlamıştır. Okula başlama ve uyum bir çocuğun yaşamındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu noktada uyum sürecinin önemi yani başlangıçtan kaynaklanan kaygı ve korkuları en aza indirerek çocuğun okula uyumunu sağlıklı bir şekilde yürütmek önemlidir. Bu konuda okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, ailelere, servis görevlilerine, kantin ve temizlik görevlilerine gerekli seminer ve eğitim verilmiştir.

KENTİM ŞİŞLİ: Velilerimizden beklentileriniz nelerdir?

Dr. YENTÜR: Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için de okula uyum etkinlikleri ve psiko-sosyal destek hizmetleri kapsamında psiko-eğitim programı uygulanmaktadır. Bu süreçte velilerimizden bazı beklentilerimiz olacaktır. Velilerimiz; yaşanan korku ve kaygıları görmezden gelme ya da hiçbir şey yokmuş gibi davranmak yerine çocuğu zorlamadan konuşmasını sağlamak ve düşüncelerini dinlemesi gerekir. Güvenilir doğru kaynaklardan alınan bilgiler ile çocukların yaş ve gelişim özelliklerine göre yeni normale alışmalarını kolaylaştırmak için velilerimizle birlikte çalışıyoruz.

Uzaktan eğitim sürecinde Şişli ilçesindeki okullarımızda 32 EBA destek noktası oluşturularak, uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrencilerimiz için imkanlar oluşturulmuştur. Öğrencilerimiz kendilerine en yakın EBA destek noktalarından faydalanabilmektedir.

KENTİM ŞİŞLİ: Açıklamanızın başında uzaktan eğitimden söz ettiniz. Uzaktan eğitime yönelik çalışmalarınızı açıklar mısınız? Yüz yüze eğitimden yararlanan çocukların maske ve dezenfektan gibi temel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaksınız?

Dr. YENTÜR: Yüz yüze eğitime gelen öğrencilerimizin tüm maske ve dezenfektan ihtiyaçlarını İlçemiz Nişantaşı Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilip okullarımıza dağıtımı yapılmaktadır.

​İlçemizde 2020-2021 Eğitim öğretim Yılı Resmi ve Özel okullarımızda 2719 öğrencimiz 1. Sınıfa başlamıştır. Yine Resmi, Özel 12. Sınıfa devam eden 4719 öğrencimiz de Destekleme, Yetiştirme ve Takviye kursları kapsamında yüz yüze eğitim almaktadır. 8. Sınıflarda ise 2590 öğrencimiz Destekleme, Yetiştirme ve Takviye kursları kapsamında yüz yüze eğitim almaktadır. 

Bu vesile ile 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı maske, mesafe ve hijyen vazgeçilmeziyle tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olsun. Öğretmen ve yöneticilerimizin gayreti, anne ve babaların desteği ile bu zor günleri kolay kılacağız.

Sevgi ve başarı dileklerimizle

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ