Okuduğunuz haber
KUŞTEPE BİR GECE DE KURULMADI
Anasayfa   /    MAHALLELERİMİZ    /    KUŞTEPE BİR GECE DE KURULMADI

KUŞTEPE BİR GECE DE KURULMADI

Türkiye'nin en zengin ilçesinin geri kalmış mahallesi Kuştepe’deyiz. Mahallenin ilk Roman muhtarı Eyüp Demirkıran ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik

MAHALLELERİMİZ      20 Eylül 2019 - 09:28     0

KUŞTEPE BİR GECE DE KURULMADI

 ‘’Muhtarlığı hizmet olarak görüyorum, meslek olarak değil’’

Sözleriyle başlayan Kuştepe mahallesinin çiçeği burnunda muhtarı Eyüp Demirkıran; 1975  Kuştepe doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kuştepe’de tamamlayan Demirkıran, Balıkesir Gönenli. Evli ve 2 çocuk babası,  İstanbul’da halihazırda görevde bulunan tek Roman muhtar olduğunu vurguluyor.

Muhtarlıktan önce Özel sektörde tekstil ile meşgul olan Demirkıran ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Aktif siyaset ile tanışmanız nasıl gerçekleşti ?

  • Öncelikle muhtarlıktan önceki geçim kaynağım olan tekstili, bütün hayatımı oradan kazanmama rağmen sevdiğim işin tekstil olduğunu düşünmüyordum. Siyaseti çok seviyordum, ilk siyasi deneyimimi Gönenliler derneği çatısı altında yaşadım. Orada aldığım sinerji ile eski muhtarımız Çetin Akdeniz’in 2 dönem azalığını yaptım. O dönemde çevrem resmi kayıtlarda olmayan ‘’Muhtar Vekili’’ isimli bir unvanı  layık gördü, aktif bir çalışma ile birlikte
  • ile yarışı kaybettim. Kaybettiğim gün,  2019 seçimlerinde adaylığımı yeniden açıkladım 5 sene boyunca her türlü faaliyette bulunmam nedeniyle Kuştepe’li  Roman müzisyen kardeşlerim bana ithafen  ‘’Her yerdesin sen’’ isimli bir parça bestelediler ve seçimlerde bu şarkıyı kullandım ve 2019 seçimlerinde ipi göğüsleyen taraf oldum.

Mahalleniz hakkında biraz bilgi verir misiniz ?

  • 57 sokağımız var, mahalle nüfusumuz 18.000 civarında, İlkokul, Ortaokul, İmam hatip orta okulu ve Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsü bulunuyor.  Aslında Kuştepe eğitim kurumlarının içinde olan bir mahalle diyebiliriz. Mahallemizde 14 köy derneği ve Kuştepe Spor Kulübümüz var.

Kuştepe’deki en önemli sorun sizce nedir ?

  • Mahallemizin altyapı sorunu kentsel dönüşüme bağlı, asfalt sorunu kentsel dönüşüme bağlı, park sorunu kentsel dönüşüme bağlı bu sorunları örneklerle çoğaltabiliriz. En büyük sıkıntımız Kentsel Dönüşüm, Kentsel Dönüşüm  tüm problemlerimizi çözebilir ve yeni bir Kuştepe inşa edebiliriz fakat yerinde dönüşüm ile gerçekleşmesini istiyoruz.

Mahalle sakinleri Kentsel Dönüşüm için neler düşünüyor ?

  • Mahalleli buna hazır ve kimse Kuştepe’den ayrılmak istemiyor. Önümüzde bir Sulukule örneği var, Sulukule’de bir mahalle kültürü tamamiyle yok oldu  ve biz böyle bir şeyin gerçekleşmesini istemiyoruz.

Çocuk nüfusunuza yönelik planlarınız nelerdir ?

  • İnönü ve Mesut Cemil caddelerinde kreş ve anaokulu gibi özel kurumlarımız var fakat Kuştepe’nin ekonomik durumunun elverişli olmaması nedeniyle bu imkanlar kısıtlanıyor. Artık çocuklar okuldan uzaklaşmıyor. Şişli belediyesinin önderliğinde açılan çocuklara yönelik Alev sokakta Sanat Evi ve Arif sokakta bulunan Kuştepe dayanışma ve çocuk evi   bulunuyor.  Buralarda yapılan faaliyetler bizim yüzümüzü güldürüyor ve biz bu örnekleri çoğaltmak istiyoruz.

Sanat camiasında Kuştepeli bir sanatçı var mı ?

  • Kuştepe sanat ve sanatçı bakımından İstanbul’un en yoğun mahallelerinin başında gelmektedir. 1950’li yıllarda kurulan mahallemiz  sanat ile iç içedir. Bir çok  müzisyeni içinde  barındıran Kuştepe’de en tanıdık sima Tarık Mengüç’tür. Mengüç ailesi hala Kuştepe’de ikamet etmektedir.

Kuştepe’nin bağrından çıkmış, muhtarlık makamını halka hizmetin ilk kapısı olarak gören, sevgili muhtarımıza KENTİM ŞİŞLİ Gazetesi olarak başarılar diliyoruz.

KUŞTEPE BİR GECEDE KURULMADI !..

Kuştepe Mahallesi gecekondu semti olarak bilinir. Oysa burası bir gecede kaçak olarak inşa edilmedi. Yerli halkı, 1950'li yılların başlarında Şişli'de gecekonduları yıkılacak olan insanlardı.

Kuştepe, 1953 yılında çıkartılan 6188 No'lu yasa ile sosyal mesken bölgesi ilan edilmişti. Bu yasaya göre İstanbul'un diğer bölgelerinde gecekonduları yıkılan halka arsa tahsis edilecek ve bu insanlar yıkılan gecekonduların yerine yenilerini yapacaklardı. Ancak gecekonduları yıkılacak olan halkın, yer gösterilmesi için verdiği mücadele yasadan çok daha önce başlıyor. Kuştepe'nin kurulmasını sağlayan yasanın meclisten çıkması için, Şişli'de gecekondularda yaşayan halk bir dernek kuruyor. Adı, 'Şişli Gecekondularını İhya ve Güzelleştirme Derneği'. Kanunsuz olduğu, gecekondu adıyla dernek kurulamayacağı söylenerek dernekleri kapatılıyor birkaç defa. Ancak 24 saat içinde isim değişikliği yaparak yeni dernekler kuruyorlar. TBMM'ye, valiye, gazetelere mektup yolluyorlar. Basın açıklamaları ve bazılarına izin verilmediği halde mitingler yapıyorlar. Kamuoyunun ilgisini çekebilmek için güzellik yarışmaları ve piyangolar düzenliyorlar. Celal Bayar ve Fahrettin Kerim Gökay'a giderek onların burayı ziyaret etmesini sağlıyorlar. Sonunda devletten Kuştepe'yi koparıyorlar.

 

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ