23 HAZİRAN DEMOKRASİ ŞÖLENİ ŞİŞLİ’DE KUTLANDI

Okuduğunuz haber
“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞİŞLİ ETFAL” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

KARAHAN VE ÜLGEN AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

Anasayfa   /    SİYASET    /    “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞİŞLİ ETFAL” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞİŞLİ ETFAL” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Şişli Etfal Dayanışması’ının Doğa için Sanat Derneği tarafından düzenlenen, ”Dünden Bugüne Etfal Hastanesi Fotoğraf Sergisi” açılışı 24 Haziran Perşembe günü saat 12,00'da Şişli Meydanında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Şişli Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar ve CHP Şişli İlçe örgütü üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

SİYASET      24 Haziran 2021 - 17:31     0

 “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ŞİŞLİ ETFAL” FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Şişli Etfal Hastanesinin yerinden taşınarak tasfiye edilmesi girişimine karşı sağlık hakkını savunmak ve hastanenin yenilenerek yerinde kalmasını sağlamak amacıyla mücadele yürüten Şişli Etfal Dayanışması, hak mücadelesine bir basamak daha ekledi.

Doğa İçin Sanat Derneği (DİSDER) organizasyonu ve desteğiyle Şişli Meydanı’nda “Geçmişten Günümüze Şişli Etfal” fotoğraf sergisi açıldı. Şişli Etfal Hastanesinin 122 yıllık tarihinden kesitler sunulan sergide, hastanenin ilk çekilen fotoğraflarından taşınma sürecindeki fotoğrafına kadar, kronolojik sırayla 38 adet siyah-beyaz fotoğraf yer alıyor. Üç gün açık kalacak açık hava sergisi 26 Haziran Cumartesi günü saat 19’a kadar gezilebilecek.

Serginin açılış töreninde Şişli Etfal Dayanışması’ndan İpek Deniz, yürütülen çalışmalar ve talepleri hakkında bilgilendirme yaptı. Deniz, fotoğraf sergisinin son günü olan 26 Haziran Cumartesi günü “Etfal İçin Pedal Çeviriyoruz” adını verdikleri, Şişli-Taksim-Şişli güzergahında bir bisiklet turu düzenleyeceklerini, bisikleti olmayanlara da bisiklet temin edeceklerini belirterek bisikleti olan-olmayan herkesi cumartesi saat 11’de başlayacak bu tura katılmaya davet etti.

Sergiyi düzenleyen DİSDER adına konuşan Göksen Ezeltürk, Doğa İçin Sanat Derneği olarak doğanın ve doğada yaşayan tüm canlıların yaşam hakkına dair kamuoyunda farkındalık yaratmak için İstanbul içinde ve dışında çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bu kapsamda, insanın en temel hakkı olan yaşam hakkına ve yine bunun en temel unsuru olan sağlık hakkına dikkat çekmek adına ilk günden itibaren Şişli Etfal Dayanışmasının paydaşı olarak Şişli Etfal Dayanışmasının çalışmalarına destek verdik. Depreme karşı güçlendirme gerekçesiyle Şişli Etfal Hastanesinin bölünerek taşınması kararı alındı ve taşınma çalışmalarında sona gelindi; ancak, güçlendirme çalışmaları tamamlandıktan sonrasında hastanenin ne olacağına dair yetkili merciler tarafından resmi bir bilgilendirme halen kamuoyuna yapılmadı. Oysa bizler, yani sağlık hakkına duyarlı STK’lar ve Şişli sakinleri; sadece Şişli için değil, tüm çevre ilçeler için de parasız sağlık imkanı sağlayan hastanemizin deprem güçlendirme çalışmaları sonrasında yine, yeniden, aynı yerde tam teşekküllü kamu hastanesi olarak faaliyetini sürdürmeye devam edeceğinin teyidini yetkili bir ağızdan almak istiyoruz.”

122 YILLIK ŞİŞLİ MEYDANINDA

“Geçmişten Günümüze Şişli Etfal” fotoğraf sergisini, 122 yıllık geçmişe sahip hastanenin yalnızca sağlık hizmeti sunan bir bina değil, uzun yıllardır tarihe tanıklık etmiş bir kültürel miras olduğunu halka ve yetkililere hatırlatmak için düzenlediklerini ifade eden Ezeltürk, Şişli halkı olarak hastanenin yenilenmesi ve yerinde kalması yönünde güvence verilinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Muammer Keskin ve Canan Kaftancıoğlu da yaptıkları konuşmalarda Şişli Etfal’in, sadece Şişli’ye hizmet vermeyen, Şişli sınırlarını aşan tüm Türkiye’ye hizmet veren bir hastane olduğunu belirttiler. Şişli Etfal’in bölge halkının sağlığa erişim hakkı açısından taşıdığı kritik öneme vurgu yaparak, Etfal Hastanesinin depreme karşı güçlendirilerek, tam teşekküllü olarak yerinde kalması gerektiğini, yetkililerin halkın bu beklentisine olumlu karşılık vermesi gerektiğini belirttiler. Sanatı hak mücadelesiyle buluşturan Şişli Etfal Dayanışması’na desteklerini ifade ettiler.

Canan Kaftancıoğlu: Vatandaşın bir sağlık hakkı vardır, bir de sağlığa erişim hakkı. Aslında Şişli Etfal kapatılmasın diyen Şişli Etfal Dayanışması’nın amacı Şişli’de yaşayan komşularının sağlığa ulaşım hakkına sahip çıkmak ve siz Şişlililer’in belki de ambulansta geçirerek kaybedeceği 30 saniyenin yaşamınıza malolmasının önüne geçmektir.  Tüm komşularım adına söylüyorum. Şişli Etfal Hastanesi ranta teslim edilmesin, dönüştürülecekse yerinde dönüştürülsün, Şişli’de yaşayan vatandaşlarımızın hem hafızası, hem belleği, hem gelecekteki sağlık hakkı korunmuş olsun.

Muammer Keskin: Şişli Etfal Hastanesi sadece Şişlililer’e hizmet vermiyor. İstanbul’un sınırlarını aşan bir hasta kabulü var. Şifa dağıtmış. Bugün arkadaşlar çok güzel bir iş yapmışlar, sanatla bunu anlatmaya çalışmışlar. Komşularımdan rica ediyorum; bu sergiyi mutlaka gezip görün. Sanatın gücünün ne kadar büyük olduğunun maalesef bizleri yönetenler görmek istemiyorlar. Toplum yararına ne kadar iş varsa hepsine rant gözüyle bakıyorlar. Burada olan arkadaşlarımız, “tamam hastane yıkılsın, yeniden yapılsın ama tam teşekküllü olarak yerinde yapılsın” diyorlar. Biz de onların verdiği emeğe hem saygı duyuyoruz, hem destek olacağız. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.

Etkinlik sonrası hazırlanan dilek panosuna Muammer Keskin, “Şişli Etfal hem yerinde kalsın hem halka bir an önce hizmet etmesi için hızlıca yapılsın” yazdı. Canan Kaftancıoğlu’nun mesajı ise, “Şişli Etfal hastanesi yaşam hakkı savunması sağlayacağı gibi aynı zamanda Şişli'nin hafızasıdır. Sanat ve mücadeleyle Şişli Etfal'i yaşatmaya çalışanlara selam olsun. Dayanışmayla…” oldu.

Şişli Kent Konseyi adına söz alan Yürütme Kurulu Üyesi Nevin Kaplan, “Sanatla her şey çok güzel ifade edilebilir. Sözcüklerle ifade edilemeyecek bazı unsurları sanatla daha güçlü ifade edebileceğimizi, bu etkinin daha kalıcı olabileceğini biliyoruz. Şişli aynı zamanda katılımcı demokrasinin yeridir. Hep birlikte bu mücadeleyi kazanacağız” dedi.

Programda bir konuşma yapan Şişli Belediye Meclisi Üyesi Beyhan Demir, “İstanbul Sözleşmesine sahip çıkarken, kadına yönelik şiddete karşı en büyük dayanaklarımızdan birisi Şişli Etfal Hastanesi” dedi. Demir, “Şişli Etfal yerinde yenilenmeli, ücretsiz, ulaşılabilir bir kamu hastanesi olmalıdır derken, kadınlar için, çocuklar için, tüm Şişlililer ve tüm İstanbullular için önemini vurgulamış oluyoruz. Ne İstanbul Sözleşmesinden vazgeçeceğiz ne de Şişli Etfal Hastanesinden” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sergi ziyarete açıldı. Sergi 26 Haziran Cumartesi saat 19’a kadar gezilebilecek. 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ