Okuduğunuz haber
FİJET DÜNYA BAŞKANLIĞINA İLK DEFA BİR TÜRK ADAY GÖSTERİLİYOR: DELAL ATAMDEDE
Anasayfa   /    STK HABER    /    FİJET DÜNYA BAŞKANLIĞINA İLK DEFA BİR TÜRK ADAY GÖSTERİLİYOR: DELAL ATAMDEDE

FİJET DÜNYA BAŞKANLIĞINA İLK DEFA BİR TÜRK ADAY GÖSTERİLİYOR: DELAL ATAMDEDE

ATURJET (Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) olağanüstü toplandı.

STK HABER      27 Ocak 2024 - 18:17     0

FİJET DÜNYA BAŞKANLIĞINA İLK DEFA BİR TÜRK ADAY GÖSTERİLİYOR: DELAL ATAMDEDE

FIJET’in (Fédération Internationale des Journalistes et des Ecrivains du Tourisme-Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu) Türkiye’deki tam ve tek yetkili temsilcisi ATURJET ( Association Turque des Journalistes et Ecrivains du Tourisme-Türkiye Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği ) Crown Plaza Harbiye’de olağanüstü toplandı. Toplantının tek gündem maddesi  yeni aidatın belirlenmesi  olmasına rağmen, güzel haberler de üyelerle paylaşıldı..

Üyelerden Emre Gezgin’in divan başkanlığını üstlendiği toplantıda FIJET Türkiye Aturjet Genel Başkanı Delal Atamdede, ülke olarak zor günlerden geçtiğimizi berlirterek,  belirlenecek yeni aidat ve giriş ücetinde dengeleri korunması ve gözetilmesini vurguladı. Atamdede’nin önerdiği 2 bin TL yıllık aidat ve 2 bin 500 TL giriş ücreti oylamaya sunuldu. Üyelerin yüzde 96’sının kabul oyuyla FIJET Türkiye ATURJET’in aidatı ve giriş ücretleri de böylece belirlenmiş oldu.

Olağanüstü toplantı hem derneği hem de Türkye için çok önemli bir haber de üyelerle paylaşıldı. FIJET’in önümüzdeki yıl yapılması planlanan dünya başkanlığı seçiminde en önemli adayın Delal Atamdede olduğu açıklandı. Toplantıda büyük bir seviçle karşılanan bu haber için Türk turizminin “Usta” lakaplı duayeni Hüseyin Kurtoğulları “FIJET Türkiye ATURJET’in Yönetm Kurulu Başkanı Delal Atamdede’nin dünya başkanı olması Türk turizmi için büyük bir gurur kaynağı olacak” yorumunda bulundu. UNWTO (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) üyesi ve UNESCO danışman kuruluşu olan federasyonun 32 üye ülkesi bulunuyor.

ATURJET HAKKINDA

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) 07 Nisan 1966 tarihinde kuruldu. 1965 yılında Türkiye’nin Paris Turizm Müşavirliği aracılığıyla Fransız Turizm Gazetecileri ve Yöneticileri Derneği, ülkemize davet edilir ve Türkiye’de de benzer bir dernek kurulması gündeme gelir. Etem İzzet Benice başkanlığında, Ercüment Melih Özbay, Kerim Konak, İffet Halim Oruz, Nazif Tepedenlioğlu, Hasene  Ilgaz, Daniş Remzi Korok, Avni Altıner ve Kadri Cenani gibi kurucular tarafından, 7 Nisan 1966 tarihinde Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET kurulur. Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu FIJET’e üye olur.

ATURJET"in temel görevleri; ülkemizin doğal, kültürel, tarihsel değerlerini, halk bilimini, tüm turistik zenginliklerini korumak, değerlendirmek böylece ülke ekonomisine katkıda bulunmak, ülkemizi yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak, bu amaçlar doğrultusunda, turizm yazarlığını özendirmek, yazılı ve görsel yayınlarla, turizmle ilgili kişi ya da kuruluşlarla bağlantı kurmak, kamuoyunu aydınlatmak, bunlara ilişkin çalışmaları özendirmek, ödüllendirmek, aynı amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapmak, diğer ülkelerin örgütleri, kişi ve kuruluşları ile ilişki kurmaktır. Dernek bu amaçlara ulaşabilmek için, toplantı, seminer, açık oturum, bilimsel çalışmalar, sergi ve geziler düzenliyor ve yayınlar yapıyor. Derneğin büyük çoğunluğu Turizm Yazarı ve Gazetecisi ve turizmle ilgili iş insanları. 1969 yılında Uluslararası Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu"na (FIJET) üye olan ATURJET, tarihi ve turistik bölgelerin ve eserlerin FIJET nezdinde tanıtımını yapmaktadır. FIJET"in turizm Oscar"ı olarak nitelendirilen ALTIN ELMA (POMMED"OR) ödülünün FIJET’İN Türkiye’deki temsilcisi ATURJET’in çalışmaları sonucunda Altın Elma 1984’te Antalya Kaleiçi’ne 2004’te Nemrut Dağı Ören Yeri’ne, 2012’de Ankara-Hamamönü Projesi’ne, 2017’de Konya Mevlana ve 2018’de Diyarbakır’a  olmak üzere, beş kez Türkiye’ye verildi.

FIJET HAKKINDA

II. Dünya Savaşı sonrası turizmi halka anlatmayı amaçlayan Belçikalı gazeteciler Raph Alofs ve Jean Grofer’le, Fransız gazeteciler Jack Billet ve Mr. Jean Hureau’nun, 1951 yılında kendi ülkelerinde kurdukları Turizm Yazarları ve Gazetecileri derneklerini, İtalya’daki dernek takip eder. Sonrasında alınan federasyon kurulması kararıyla, Federation Internationale des Journalistes Et Ecrivains Du Tourisme yani FIJET, 4 Aralık 1954’te kurulur. UNWTO (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü) üyesi ve UNESCO danışman kuruluşu olan federasyona, Türkiye’den sadece ATURJET üyedir. KENTİM HABER MERKEZİ

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ