YAZAR KADROMUZLA HER GEÇEN GÜN DAHADA GÜÇLENİYOR

Okuduğunuz haber
ETFAL İÇİN 11 ARALIK’TA ŞİŞLİ’DE İNSAN ZİNCİRİ OLUŞUYOR

25 KASIM’DA ŞİŞLİ KADIN DAYANIŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Anasayfa   /    STK HABER    /    ETFAL İÇİN 11 ARALIK’TA ŞİŞLİ’DE İNSAN ZİNCİRİ OLUŞUYOR

ETFAL İÇİN 11 ARALIK’TA ŞİŞLİ’DE İNSAN ZİNCİRİ OLUŞUYOR

Şişli Etfal Dayanışması, Şişli Etfal Hastanesi’nin taşınma kararına karşı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

STK HABER      25 Kasim 2021 - 00:11     0

ETFAL İÇİN 11 ARALIK’TA ŞİŞLİ’DE İNSAN ZİNCİRİ OLUŞUYOR

Şişli Etfal Dayanışmasından Betül Adatepe’nin okuduğu Basın Açıklaması: “122 yıldır Şişli ve çevre halkına hizmet vermekte olan Şişli Etfal Hastanemiz, “binaları depreme dayanıklı olmadığı” gerekçesiyle tamamen boşaltıldı. Nitelikli, parasız, tam teşekküllü sağlık hizmeti aldığımız, kuşaktan kuşağa şifa kaynağımız olan, orada doğan torunların yaşlanıp kendi torunlarını kucağına aldıkları, hemen yanı başımızdaki hastanemiz elimizden alındı.

Hastanemiz ikiye bölünerek Seyrantepe ve Sarıyer’e taşındı. Bölgemizde kalan tek kamu hastanesi olan Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Etfal’den boşalan yükün altında eziliyor. Şişli’de kamusal sağlık sistemi tamamen çökmüş durumda. Bize iki seçenek bırakıyorlar: Ya 2-3 toplu taşıma aracı kullanarak 10-15 kilometre uzaklıktaki Seyrantepe veya Sarıyer’e gidin, ya da özel hastanelere müşteri olun diyorlar.

Bunlarda hiç insaf kalmamış. Normal hastaların dahi zorlandığı aktarmalı ulaşım yollarında, yaşlı ve engellilerin uzak mesafelere nasıl gideceklerini hiç dert etmiyorlar. Umurlarında değil!

Yetkililere sesleniyoruz; lütfen sıradan bir yurttaş gibi, toplu taşıma araçlarını kullanarak Seyrantepe veya Sarıyer’e gidip muayene olmayı deneyin ve insanların neler çektiklerine bizzat tanıklık edin. Belki vicdanlarınızın sesini duyarsınız.

Bizler, anayasasında “sosyal hukuk devleti” diye tanımlanan bir devletin, bir cumhuriyetin yurttaşlarıyız. Bizler, kamusal, nitelikli, parasız sağlık hakkımızdan yararlanmak için yollarda rezil olmak da istemiyoruz, özel hastanelerin müşterileri olmak da...

ETFAL’İN DAYANIKSIZ DEDİKLERİ BİNASINA YERLEŞİYORLAR

Etfal Hastanesinin boşaltılma gerekçesi için ne demişlerdi halka; “Raporlar var. Binalar depreme dayanıksız, yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor” demişlerdi.

Şimdi görüyoruz ki, hastanenin ana binasının birkaç katının boya badanasını ve tefrişatını yapıp İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün bazı birimlerini oraya taşıyorlar. Yaklaşık 300 kişi dayanıksız dedikleri binada çalışacaklarmış.

Soruyoruz: Bu nasıl iştir! Bu nasıl akıl tutulmasıdır!

Binalar depreme dayanıksızsa siz neden taşınıyorsunuz o binalara! 300 kişiyi beton tabutta mı çalıştıracaksınız! Yok eğer, binalar dayanıklıysa ya da güçlendirme yeterli olacaksa neden taşıyıp boşalttınız 122 yıllık hastanemizi. Hastane hizmete devam ederken güçlendirme yapılamaz mıydı?

Açıklama bekliyoruz: Etfal Hastanesini tamamen tasfiye etmek, araziye çökmek, birilerine hediye etmek için halka yalan mı söylediniz?! Yalan söylemedinizse nedir bu işin aslı. Kente ve doğaya yönelik suçlarınıza bir yenisini daha mı eklemeye hazırlanıyorsunuz?

İNSAN HAKLARI HAFTASINDA ETFAL İLÇİN İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURUYORUZ

Uzun zamandır sürdürdüğümüz mücadelede yetkililerden Etfal’in yerinde kalacağına dair söz ve güvence talep ettik. Basın açıklamalarımıza, mecliste verilen soru ve araştırma önergelerine, 30 bin imzalı dilekçemize olumlu ya da olumsuz hala bir yanıt alamadık. Şimdi, sivil hak mücadelemizde yeni bir aşamaya geçiyoruz.

Bildiğiniz üzere, 10 Aralık, tüm dünyada İnsan Hakları Günü, o hafta da İnsan Hakları Haftası olarak kabul edilir. Bizler de İnsan Hakları Haftası kapsamında, en temel haklarımızdan olan sağlık hakkımıza sahip çıkmak için meydanlara çıkıyoruz. 11 Aralık Cumartesi günü, Şişli Cevahir AVM önünde gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklamasında buluşacağız. Basın açıklamasını takiben Etfal için el ele, kol kola insan zinciri oluşturacağız.

Sendikalar, sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerinin desteğiyle gerçekleştireceğimiz Büyük Buluşmaya, başta Şişli halkı ve özgür basın olmak üzere herkesi bekliyoruz.

Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine de buradan çağrıda bulunuyor, kendilerini etkinliğimize davet ediyoruz. Etfal’in akıbetinin ne olacağını, yerine ne düşünüldüğünü açıklamak için bundan iyi fırsat olmaz. Gelin, halka açıklayın.

ETFAL’İN HALKA ŞİFA DAĞITMAYA DEVAM EDECEĞİNİN SÖZÜNÜ İSTİYORUZ

Olumlu yanıt alıncaya kadar taleplerimizi kararlı bir şekilde dile getirmeye devam edeceğiz. Bu ülkenin geleceğine sahip çıkan, kişisel ve toplumsal haklarına sahip çıkan, vergisinin nerelere nasıl kullanıldığını dert edinen, hesap sorma kültürüne sahip yurttaşları olarak, halkı ve kurumlarını hiçe sayan, taleplerini görmezden gelen bir anlayışı kabul etmiyoruz. Onurlu birer yurttaş olarak, halka kul muamelesi yapılmasını içimize sindiremiyoruz. İnsanın haysiyetine saygı gösterilmeyen tutumları, elimizdeki imkanı alıp bizleri özel hastanelere müşteri olmaya zorlayan sağlık politikalarını reddediyoruz.

Etfal’in 36.525 metrekarelik, Boğaz manzaralı, ‘kupon’ diye adlandırılan arazisinde sağlık turizmi, butik hastane, AVM ya da rezidans gibi projelerin yapılmasına ya da bir hastane zincirine peşkeş çekilmesine geçit vermeyeceğiz. Böylesi hevesleriniz varsa unutun!

Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerden açık, net, tatmin edici bir açıklama bekliyoruz. Tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak Etfal’in yerinde yeniden inşa edileceğinin, 122 yıllık hastanemizin, yenilenmiş binalarında halka şifa dağıtmaya devam edeceğinin sözünü istiyoruz.

Basın açıklamasını sonlandırırken, “Sağlık çınarımızı, Etfal’i geri istiyoruz” diyor, 11 Aralık’ta saat 15’te Şişli Cevahir AVM önünden başlatacağımız insan zincirinde buluşma çağrımızı tekrarlıyoruz. Dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ